Článek
Cílem je „dostat co nejvíce co nejbezpečnějších a nejúčinnějších vakcín k co největšímu počtu lidí," řekla Taiová. USA se budou ve Světové obchodní organizaci (WTO) zasazovat o vypracování dohody, která se bude sdílení patentů týkat. Taiová ale dodala, že vzhledem k principům fungování WTO a komplexnosti této problematiky půjde o časově náročný proces. Agentura DPA připomíná, že Spojeným státům coby největší ekonomice světa připadá při jednání klíčová role.
Pozastavit platnost patentů na vakcíny proti covidu-19 chce více než stovka členských zemí WTO, aby je mohly vyrábět firmy ve větším počtu států. Stále větší tlak na současnou americkou administrativu v této věci vytvářeli také demokraté.
Míříme do doby temna, varuje zmocněnec WHO pro covid
DPA uvádí, že země, které jsou pro farmaceutický průmysl klíčové, doposud tuto iniciativu blokovaly. Mezi tyto státy doposud patřily i USA. Chudší země obviňují ty bohaté, že vykoupily vakcíny vyrobené v současnosti a zvýšení jejich produkce blokují pomocí ochranných patentů.
USA uvolní pro svět 60 milionů dávek vakcíny AstraZeneca
„Jde o velkolepý okamžik v boji proti covidu-19," reagoval na rozhodnutí Spojených států generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dokládá podle něho klíčovou roli, jakou USA hrají v otázkách globálního zdraví a pomůže odstranit nerovnosti co do přístupu k vakcínám.