Článek
„Od 4. 5. bude platit, že kdo má alespoň 14 dní po druhé dávce, může se vracet z ,červených‘ a ,oranžových‘ zemí bez testů či karantény. Je to první krok k obnovení běžného cestování. Další kroky budou následovat,“ napsal šéf české diplomacie na sociální síť.
Velká část států ovšem spadá do tmavě červené kategorie, jsou to tedy země s vysokou mírou rizika a pro ty se nic nemění.
Dobrá zpráva pro již očkované: Od 4.5. bude platit, že kdo má alespoň 14 dní po druhé dávce, může se vracet z "červených" a "oranžových" zemí bez testů či karantény. Je to první krok k obnovení běžného cestování.Další kroky budou následovat.Přehled států👇 https://t.co/kJDsYGa1Wy
— Jakub Kulhanek (@JakubKulhanek) May 3, 2021
Ostatní lidé pak musí absolvovat antigenní nebo PCR test. Konkrétně při návratu z červených zemí musí lidé podstoupit PCR test nejpozději pět dní po příjezdu, při příjezdu z oranžových států pak PCR či antigenní test ve stejném termínu.
Gruzie, Island či Belize. Států, které vpouští naočkované turisty, přibývá
K „oranžovým“ státům se středním rizikem se pak konkrétně nyní v Evropě řadí Portugalsko, Finsko, Irsko nebo Island. Červené státy s vysokým rizikem jsou například Německo, Rakousko, Slovensko, Španělsko, Itálie či Dánsko.
K tmavě červeným státům se pak řadí například Chorvatsko, Francie, Velká Británie, Polsko, Srbsko, Ukrajina nebo Maďarsko a také všechny země mimo EU.