Článek
„Již počátkem ledna jsme zaznamenali zvláštní trend. Přišlo nám, že na covid-19 umírá více mužů než žen. To vyvolalo otázku, zda jsou muži náchylnější k tomu, aby se nakazili či viru podlehli. Zjistili jsme, že nikdo jiný do té chvíle podobnou studii neudělal, a tak jsme začali sbírat informace,” popsal práci svou a svých kolegů Ťin-Kchuej Jang z pekingské nemocnice Tchung-žen.
SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky
Tým analyzoval několik databází pacientů, aby našel odpověď na to, zda je nějaký rozdíl mezi tím, jak muži a ženy reagují na virus. Pracovali tak se vzorkem 43 pacientů, které léčili, a s veřejně dostupnými daty dalších 1056 osob nakažených koronavirem.
Podobnosti se SARS
Doktoři navíc analyzovali i data 524 lidí nakažených chorobou SARS z roku 2003, protože viry stojící za nákazami SARS a covid-19 jsou podobné. Při útoku na buňky se pojí na totožný protein zvaný ACE2. Studie potvrdila, že starší lidé a ti se zdravotními potížemi mají průběh nemoci vážnější a více jim hrozí riziko úmrtí.
Muži a ženy mají podle čínského týmu odborníků stejnou pravděpodobnost, že virus chytí, muži mají však výrazně častěji těžký průběh onemocnění, bez ohledu na věk. Analýza ukázala podobný trendu i u pacientů se SARS, kdy umíralo výrazně více mužů než žen.