Článek
Podle TV Markíza probíhalo testování tak, že na určené místo u fotbalového hřiště přistupovali obyvatelé osady po dvou. „Byli disciplinovaní a celý průběh koordinovali terénní pracovníci. Na místě byli i vojáci,“ uvedla televize.
V obci Jarovnice je největší romská osada v zemi. Obec má 7100 obyvatel a 6000 z nich žije ve zmíněné osadě. Starosta obce Florián Giňa říká, že se testují především lidé, kteří se v posledním období vrátili ze zahraničí. „Takových lidí máme 38, z toho osm v neromské části. Tito lidé pracovali většinou v Anglii, Rakousku, Německu a v Česku,“ uvedl Giňa.
Někteří si myslí, že jsou nesmrtelní
Starosta chce vyčlenit jednu ze škol, jako karanténní místo, kam budou umístěni případní pozitivně testovaní obyvatelé. Giňa říká, že většina nosí roušky, ale jsou i tací, kteří se podle jeho slov cítí být nesmrtelní.
Slováci mohou požádat o odklad splátek úvěrů až o devět měsíců
Slovenský premiér Igor Matovič, který testování nařídil, zdůraznil, že asistence armády při testování není demonstrací síly, ale vláda nechtěla zatěžovat zdravotníky z nemocnic a ozbrojené síly byly připravené podat pomocnou ruku.
Slovenský europoslanec romského původu a bývalý zmocněnec vlády pro romskou komunitu Peter Pollák připustil, že pokud běžně jeden obyvatel infikovaný koronavirem může v průměru nakazit 1,65 člověka, v případě romských osad se tento koeficient dostal až na číslo 20. V osadách totiž žijí lidé v horších hygienických podmínkách.