Článek
Ministr zdravotnictví Marek Krajčí po zasedání vlády potvrdil, že pokud návrh parlament schválí, smart karanténa by se mohla začít využívat od pondělí 18. května.
„Repatriant si může přímo na hranicích nainstalovat mobilní aplikaci, pomocí které bude monitorován, zda dodržuje karanténu ve svém domácím prostředí,” řekl ministr s tím, že to bude zcela dobrovolné. Pokud někdo tuto možnost odmítne, musí absolvovat státní karanténu.
Kde lidé mají domácí karanténu trávit, zda v místě trvalého nebo přechodného bydliště nebo na jiném místě, zatím není jasné. Krajčí zatím návrh komentoval pouze tak, že „se nesmí vzdálit z místa povinné karantény”. Podrobnosti má dodat v pondělí.
SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky
V současnosti musí Slováci, kteří se vracejí do vlasti, absolvovat karanténu v zařízení, které jim určí stát. Řada těch, kteří podobnými zařízeními prošli, si stěžuje na neuspokojivé podmínky. Někteří v médiích líčili, že do poslední chvíle netušili, kam budou převezeni, a že navzdory nařízené izolaci byli převáženi společně s vícero lidmi.
Křiklavý byl případ pětičlenné rodiny, která v obavách z koronaviru odjela z Velké Británie, aby pak v karanténním zařízení v Gabčíkově skončila vedle pokoje s infikovanými pacienty.
Slovák si odmítl nasadit roušku, dostal pokutu 1000 eur
Hlídanou státní karanténu mohou navrátilci opustit až po obdržení negativního testu na covid-19, o nichž jsou lidé v těchto zařízeních informováni rozhlasem. Systém státní karantény kritizovala ombudsmanka Mária Patakyová.