Článek
„Doporučujeme (dovolenkářům), aby se vrátili do 1. září. Poté se na ně bude vztahovat povinnost karantény,” řekl novinářům ministr zdravotnictví Marek Krajčí.
Odborníci na Slovensku označili za rizikové i Řecko, ale zatím tam pouze doporučují nejezdit. Na červený seznam zařazené nebylo.
Krajčí zmínil, že dramaticky stoupají počty případů covidu-19 importované z Chorvatska: „Nebezpečné je to, že nám rostou případy dovezené z České republiky.”
Nejvíc importovaných případů na Slovensku je z Ukrajiny (177), České republiky (85), Srbska (80) a Chorvatska (47).
Slovensko zároveň zkrátí dobu povinné karantény po návratu z rizikových zemí ze 14 na 10 dní. „Testovat se bude po pěti dnech po návratu na Slovensko. Pokud se nezajistí testování do deseti dní a nebudou mít žádné příznaky, karanténa se ukončí,“ uvedl Krajčí.
Česko volí jinou strategii
Zatímco Slováci řadí Chorvatsko a Francii do rizikových zemí, Češi tento krok zatím neudělali. Ač podle epidemiologů počet nakažených v Chorvatsku rychle roste, je v zemi mnoho Čechů, kterých by se rychlý návrat dotkl a není ani jisté, zda by pro ně stačily testovací kapacity. Čechům ovšem hrozí karanténa z Chorvatska od 7. září, hygienici a ministerstvo zahraničí o tom budou ještě rozhodovat.
Cestujícím z Chorvatska hrozí od 7. září karanténa nebo test
Slovenští epidemiologové označili za nejrizikovější z hlediska šíření koronaviru bary, noční kluby, diskotéky, bohoslužby, festivaly, rodinné oslavy, konference a sportovní akce.
Od 1. září platí na Slovensku zákaz vnějších hromadných akcí (i sportovních) nad tisíc lidí a zákaz akcí pod střechou pro více než 500 lidí. Na polovinu se omezí rovněž kapacita akvaparků.
Z hlediska výskytu covidu-19 jsou na Slovensku rizikové především Bratislava a okolí, Trenčianský kraj a město Rožňava.
Na Slovensku přibylo ve středu 90 nových případů nákazy novým typem koronaviru Sars-CoV-2. Celkový počet infikovaných v zemi je 3626, infekci podlehlo 33 lidí.