Článek
Všudypřítomný strach z onemocnění doléhá zejména na nejohroženější skupinu, kterou jsou starší lidé. Obchodníci jim proto nabízejí různé „zázračné“ potravinové doplňky, u nichž deklarují léčebné účinky proti koronaviru. „Doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potravinami, a proto jim nelze připisovat léčebné nebo preventivní účinky,“ řekla Eduarda Hekšová, ředitelka dTestu.
Na tento problém nedávno upozornila i Státní potravinářská a zemědělská inspekce, která takové případy kontroluje a pokutuje.
SZPI: Virové epidemie zneužívají další prodejci doplňků stravy
Nutno podotknout, že na covid-19 se lék stále hledá, několik přípravků je pouze ve fázi testování.
Amulet s tím nezatočí
Přesto se nyní rozmohl také prodej různého dalšího zboží, které je údajně účinné proti koronaviru. Jsou to třeba amulety, vydávané za speciální nebo různorodé přípravky. Ani u nich ovšem nejsou žádné pozitivní účinky proti nemoci prokázány.
Výjimkou není ani internetová nabídka dezinfekčních gelů na ruce, místo kterých objednavateli dorazí třeba jen citronová voda, poukázal dTest a připomněl, že pokud zboží nemá vlastnosti, které byly sjednány nebo které se dají od něj očekávat, je vadné. Spotřebitel pak má nárok na reklamaci.
SPECIÁL: Historie největších pandemií
„Není-li možné dodání nové věci bez vad, má právo na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz,“ dodala Hekšová. Kromě toho při prodeji z e-shopu může spotřebitel využít své právo na odstoupení od smlouvy do 14 dnů bez uvedení důvodu.
Senioři se také dostávají do sítí zprostředkovatelských e-shopů s rouškami, respirátory a dalšími ochrannými pomůckami. Jejich webové stránky se tváří jako klasický e-shop, přesto tvrdí, že spotřebitel uzavírá smlouvu s třetím subjektem, nejčastěji s prodejcem z Číny. Když se vyskytne problém, odmítají ho v rozporu se zákonem řešit.