Článek
Protože byly respirátory a roušky vykoupeny ještě před vyhlášením jakýchkoliv opatření, mnoho lidí je vůbec nemá k dispozici, a když ano a skutečně je použijí, připadají si prý doslova jako exoti.
„Byla jsem nakoupit v obchodě potraviny, měla jsem na obličeji respirátor a musím říct, že to vypadalo, jako bych měla snad lepru. Lidé mě obcházeli obloukem, maminky s dětmi přede mnou uskakovaly, dokonce vyjekly,“ popisuje svůj zážitek herečka Yvetta Blanarovičová s tím, že chování občanů ji šokovalo, protože ona se snaží chránit maskou nejen sebe, ale také své okolí.
„Ten respirátor jsem dostala v době, kdy začali mít problémy v Číně. Tehdy mě to pohoršilo, ale dnes jsem za to ráda, protože vím, že lidé k nim nemají přístup. Přála bych si, aby je měli všichni,“ řekla Novinkám herečka.
Nemá čas na rukavice
Podobné zkušenosti popisuje na sociální síti i učitelka Eva Veselá z Hodonína, která vyrazila do školy pro materiály, aby mohla dětem zadávat úkoly on-line, a cestou se stavila na rychlý nákup do místního obchodu. Na obličeji měla obyčejnou roušku.
„Jediná s takovým opatřením jsem působila exoticky. Když u pečiva bylo na jednom metru čtverečním nalepeno asi 8 lidí, dovolila jsem si upozornit paní, aby si při přebírání nasadila rukavici, která byla k dispozici. Odpověď zněla, že nemá čas.
U pokladny mě pak chtěl pustit starší pán, protože mám roušku a tu nosí jen nemocní. Ujistila jsem ho, že se rozhodně nemocná necítím a že tou rouškou chráním jeho, a ne sebe. S pobavením se zasmál. Prodavačky roušky neměly a bohužel ani rukavice,“ popisuje rozhořčeně nad nezodpovědností spoluobčanů. Podle ní nejde o to, že by lidé situaci nechápali, ale podle ní prostě nejsou zodpovědní.
„Omezení volného pohybu lidé vážně neberou, vyjet z vedlejší silnice na hlavní bylo katastrofální, v obchodech děti a nakupují celé rodiny společně. Toto opatření neskončí, přátelé, nikdy, protože si vzájemně nepomáháme a nebereme vážně vzniklou situaci,“ píše Veselá.