Článek
Pokud se objeví příznaky akutní infekce pár dnů před termínem očkování, lékaři radí počkat. Typicky se tím myslí horečka, zimnice, průjem, bolesti kloubů a projevy spojené s chřipkou nebo jiným infekčním onemocněním, stejně tak podezření na covid.
„Do nově vzniklých příznaků akutní infekce by se očkovat nemělo. Pokud je to doznívající infekce, třeba močových cest na antibiotikách a pacient je dobírá, tak se očkovat může, to není kontraindikace,“ vysvětluje pražská praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.
Přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19: Kdy se registrovat a kam se jít očkovat
Stejná doporučení dávají i lékaři z České vakcinologické společnosti. „Onemocnění doprovázené horečkou znamená, že se jedná o akutní onemocnění, kde určitě očkování nedoporučujeme,“ vysvětlila Právu místopředsedkyně společnosti Hana Cabrnochová.
U jiných vážných případů bez horečky je nutné posouzení lékařem. „Někdy přicházejí lidé ve fázi, kdy je onemocnění na ústupu a mělo lehký charakter. Typicky třeba projevy rýmy. Při lehkých dozvucích to obvykle není kontraindikace. Očkujeme v době probíhající epidemie a musíme v těchto hraničních situacích zvažovat, nakolik je větší benefit očkování oproti čekání na to, až se člověk zcela uzdraví,“ doplnila Cabrnochová.
Funguje vakcína od Pfizeru na omikron? Izrael je opatrně optimistický
V únavě a samotné rýmě nevidí zásadní překážku ani Bezdíčková, zejména pokud případný covid ještě vyvrátí negativní test.
Časté jsou také obavy z trombóz nebo embolií po očkování, což může být velmi vzácně vedlejším projevem u vektorových vakcín od AstraZeneky nebo u jednodávkového Janssenu. První z nich se už v Česku prakticky nepoužívá.