Článek
Nařízení vejde v účinnost v pátek v šest hodin ráno. Platit bude do středy 1. dubna, kdy může být případně prodlouženo.
Ministerstvo reaguje na skutečnost, že koronavirus, který způsobuje nemoc Covid-19, se často šíří prostřednictvím rukou.
Infikovaný jedinec může nechráněnou rukou virus šířit na povrchy (včetně obalů potravin), z nichž se pak může nakazit další člověk, pokud by se tohoto povrchu dotýkal bez rukavice či jiné ochrany.
O náhradu škod kvůli nouzovému stavu nebude možné žádat
Vzhledem k právní kličce, kdy vláda přestala postupovat podle krizového zákona, ale začala se řídit zákonem o ochraně veřejného zdraví, vyhlašuje nyní opatření ministerstvo zdravotnictví, a ne kabinet jako celek. Vláda bere mimořádná opatření pouze na vědomí.
To má podle vlády znamenat mimo jiné to, že lidé a firmy nebudou mít možnost žádat o náhradu škod, které jim způsobí opatření vyhlášená v souvislosti s nouzovým stavem. Toto stanovisko vlády tlumočil nejprve ve středu šéf krizového štábu Roman Prymula a pak se k němu ve čtvrtek přidala i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
V rámci stejného mimořádného opatření také Vojtěch nově umožnil otevřít hotely a penziony pro ubytování například kvůli výkonu práce či podnikání. Součástí je pokračující zákaz provoz restaurací, hospod či většiny prodejen, který platí rovněž do středy 1. dubna.