Článek
Jejich produkty označované jako ústenka s nanovlákny Respimask se vyrábějí v třech provozech v Číně, kam Respilon dodává veškerý materiál včetně nanovlákna a Číňané ústenky jen šijí. Pro domácí i zahraniční trh v celém světě, kde Respilon prodává. Tomu je však dočasně konec. Čína zařídila znásobení výroby a veškerou produkci si nyní odebírá sama.
„Bohužel se rozšíření viru protnulo s oslavami čínského Nového roku, což znamená velký přesun lidí a to přispělo k rychlému rozšíření nákazy. Čínská vláda nám tedy oznámila, že do odvolání vyhlašuje embargo na vývoz ústenek, které tam necháváme vyrábět. Zároveň jsme tam také znásobili výrobu na maximum možného,“ uvedl v Brně šéf Respilonu Roman Zima.
Čínská produkce byla do zvýšení výroby 150 000 roušek denně ve všech třech provozech. Jak dodal, mohla by se tato situace zlepšit nejdříve po devátém únoru, kdy oslavy končí.
Testy vyloučily v Česku koronavirus u 20 lidí, čtyři další čekají na výsledek
„Shodou okolností však rozjíždíme během čtrnácti dnů se svými vědeckými spolupracovníky z Izraele výrobu v jejich zemi. Půjde dokonce o roušky, které vir nejen zachytí, ale i zabíjí. Reálně však očekáváme, že tyto produkty se na náš trh mohou dostat až v řádu šesti či osmi týdnů. Jejich cena bude stejná jako u dosud vyráběných nanovláknových ústenek, tedy u nás za 50 korun,“ uvedl Zima.
Princip důsledné ochrany a likvidace virů u nového typu roušky, jejíž výroba je před zahájením, spočívá v použití oxidu mědi, ze které se ústenka bude vyrábět. „Při rozjezdu výroby počítáme s množstvím řádově ve statisících, po plném zahájení provozu to už budou miliony těchto účinných roušek,“ doplnil k projektu výroby Zima.
Miliony objednávek
Jak doplnil tajemník Asociace nanotechnologických průmyslů ČR Pavel Malúš lidé sice vykupují ve velkém prodejny lékáren či zdravotnických potřeb, ovšem takové nákupy jsou často proti koronaviru zbytečné.
SPECIÁL: Koronavirus 2019-nCoV
„Ústenky z papíru, bavlny či roušky s karbonem, ani módní molitanové či chirurgické ústenky jednoduše nákaze obávaným virem nezabrání. Vždy se totiž jedná o pomůcku, která nechrání nositele před virem. Opravdu účinnou ochranou před nákazou je použití nanovláken, tedy membrány z nanovlákna vyrobené,“ vysvětlil Pavel Malúš s tím, že právě ČR patří mezi absolutní špičku ve vývoji a výrobě produktů v této oblasti.
„Za celý minulý rok jsme prodali 700 000 všech námi vyráběných ochranných pomůcek, tedy především ústenek, za poslední dny jsme však zaznamenali osm a půl milionu objednávek, a jeden ze známých internetových prodejců dokonce zastavil nabídku našich produktů, když zaznamenali 300 objednávek na roušky za dvě minuty, a to i třeba prací nákrčníky s nanovláknem kterými lze samozřejmě zakrýt i ústa a jejichž cena je téměř 700 korun. Nápor na naši společnost začal minulý týden a od té doby neustal,“ popsal Zima téměř hysterický zájem s tím, že s Čínou jsou v neustálém kontaktu.
„Máme tam i svého člověka a podle posledních zpráv by se mohl vývoj poněkud uklidnit a nemuselo by tak dojít k pandemii, která se nyní tak často zmiňuje,“ dodal Zima. Společnost prodává své výrobky prostřednictvím meziskladů na několika místech světa. S loňským obratem 1,9 milionů eur zaměstnává čtrnáct lidí.