Článek
Od úterního rána začalo platit nové opatření o povinnosti mít zakrytá ústa a nos v pražské hromadné dopravě. K tomu se připojila i další města jako například Brno a Ostrava. Není pak nutné mít přímo roušku, stačí šátek, šála nebo podomácku vyrobená ochrana úst.
„V pražské MHD už jen povinně se zakrytými ústy a nosem! Ať už máte zdravotnické roušky, vlastnoručně vyrobené roušky, nebo využijete třeba šálu – všechno je lepší než nic,“ napsal pražský primátor Zdeněk Hřib na svém twitterovém účtu.
Opatření se netýkají jen zakrývání. Pražský dopravní podnik již dříve přistoupil k důkladnějšímu úklidu autobusů i vozů metra a tramvají. Dveře u všech linek se otevírají automaticky, aby se zamezilo dotykům, u autobusů je zakázán nástup předními dveřmi, aby nedošlo k nakažení řidiče.
Na stránkách pražského dopravního podniku je následující prohlášení: „Použijte prosím roušku, šátek či šálu. Buďte prosím ohleduplní k sobě navzájem i k řidičům. Dovolujeme si upozornit, že řidiči budou mít právo cestující bez zakrytého nosu a úst vyloučit z přepravy.“
S rouškami pak pomáhají dobrovolníci, kde se dá. Vyrábí je například krejčovny v Městském divadle ve Zlíně, zaměstnanci a studenti Karlovy univerzity nebo třeba klatovská firma Joka, která běžně vyrábí košile, teď se rozhodli pomoci s nedostatkem roušek. Roušky si pak vyrábí i lidé sami doma.
I bavlněná rouška může pomoci. Návod, jak si ji doma ušít
Na sociálních sítích se rozšířily příspěvky a fotografie o nošení a vyrábění roušek spojené se sloganem: „Moje rouška chrání Tebe. Tvoje rouška chrání mne. Nosit roušku není hanba.“
Lidé tuto iniciativu na internetu hojně podporují. Množí se návody na vyrábění roušek z věcí, které mají lidé doma. Vyrábí se například z triček, starých oblečků pro děti nebo prostěradel.
Situace v Brně
Nově je také zavedena povinnost mít zakrytá ústa a nos v MHD v Brně. „Máme velmi dobrou zpětnou vazbu, na sociálních sítích lidé chválí za toto nařízení a podporují ho,“ uvedla tisková mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.
Opatření v brněnském MHD lidé z většiny dodržují. Podle mluvčí brněnského dopravního podniku nosí zakrytí úst většina cestujících a věří, že se jejich počet bude zvyšovat.
SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky
„Musíme brát v potaz, že informace je venku jen pár hodin a ne všichni to vědí. Spolupracujeme od začátku s médii, ale informace se hned nedostane ke všem. Věříme ale, že počet lidí s rouškou se bude zvyšovat,“ doplnila mluvčí.
Opatření pro nedodržující cestující zatím nejsou, mluvčí doufá, že ani nebudou nutná a lidé pravidla budou dodržovat. Zatím jsou velmi zodpovědní.
Oddělení řidiči
Řidiči jsou od cestujících odděleni. V tramvaji je řidič zcela oddělen prosklenou kabinou, kam se cestující nedostane, v autobusech a trolejbusech je zákaz nastupovat předními dveřmi a prodej lístků u řidiče, kdy je přední část autobusu oddělena lepicími páskami.
Mnozí řidiči také podle slov mluvčí brněnského dopravního podniku roušky nosí. Všichni také mají k dispozici dezinfekční gely.
Ministerstvo dopravy také objednalo roušky pro všechny řidiče a teď čeká na jejich doručení. Vozy se pak čistí pomocí generátorů ozónu. Podobná opatření jsou také v olomoucké hromadné dopravě.
V Ostravě ředitel dopravního podniku Daniel Morys vyzývá cestující k nošení roušek. „Začněte si s okamžitou platností při cestách ve všech vozidlech Dopravního podniku Ostrava zakrývat nos a ústa! A to i přesto, že oficiální zdravotnicky certifikované modely roušek na trhu zatím nejsou. Ze sdělovacích prostředků, z rad odborníků i politiků jasně vyplývá, že pomáhá jakákoliv forma ochrany. Roušky vyrobené improvizovaně doma, šála či cokoli podobného ze 100% bavlny přes pusu apod. Dávejte na sebe pozor a hodně sil,“ uvedl na stránkách dopravního podniku.
Omezení spojů
Oddělení řidiče autobusů od cestujících se zavádí i v jiných městech. Například v Královéhradeckém kraji, kde navíc omezili počet spojů zhruba o deset procent. Ve vlacích se pak omezuje kontakt průvodčích s cestujícími jen na povinnou kontrolu jízdenek, prodej jízdenek ve vlaku je dočasně zcela zrušen.
V některých městech je pak dokonce hromadná doprava bezplatná, jako například v Přerově nebo Královéhradeckém kraji.
Koronavir a veřejná doprava. Někde jezdí zdarma, v Praze jen se zakrytými ústy
Povinné nošení roušek se rozšiřuje i do jiných měst, a to i mimo veřejnou dopravu. O jeho zavedení pro celý Moravskoslezský kraj uvažuje hejtman Ivo Vondrák (ANO). Teď čeká, až kraj získá dostatek roušek k veřejné distribuci.
„V okamžiku, kdy bude roušek dost, bychom chtěli toto opatření zavést plošně. Všichni by měli v regionu nosit roušky. Je to jediná šance, jak zastavit šíření viru, a myslím si, že se toto opatření ukázalo ve světě jako validní,“ upozornil hejtman.
Jak se dá pozorovat na ulicích, počet lidí s rouškami se postupně zvyšuje. Je ale třeba počítat s dostatečně dlouhou dobou, než se informace dostane ke všem. Hodně tomu pomáhají také sociální sítě.