Článek
Výjimkou jsou případy, kdy je rodič samoživitel. Ten může čerpat ošetřovné až 16 dní. Rodiče či jiné oprávněné osoby se přitom mohou v průběhu 9 dní (resp. 16 dní) jednou v ošetřování vystřídat.
Bude-li o dítě pečovat někdo jiný než jeho rodič, například babička, je podmínkou nároku na dávku, že s dítětem žije ve společné domácnosti.
Choďte do práce a pak buďte doma, poradil Babiš rodičům
Pokud zůstane doma dětí více, ošetřovné se stejně čerpá pouze prvních 9 dnů, nezáleží, na které z dětí bude žádost o ošetřovné vystavena.
Pouze 60 procent ze mzdového základu
„Ošetřovné náleží zaměstnanci také z důvodu, kdy musí pečovat o zdravé dítě proto, že školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno z důvodu epidemie, havárie nebo jiné nepředvídané události,“ sdělil už minulý týden Právu Vladimír Dostálek z ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).
Ošetřovné se vyplácí až za devět kalendářních dnů a činí 60 procent redukovaného denního vyměřovacího základu mzdy. Člověk ošetřovné dostane od Okresní správy sociálního zabezpečení buď na bankovní účet, nebo v hotovosti prostřednictvím pošty. V takovém případě ale hradí pojištěnec náklady za doručení.
Orientační výši dávky, která zaměstnanci částečně kompenzuje výpadek ze mzdy, si lze spočítat na kalkulačce MPSV.
Žádost o ošetřovné kvůli uzavření školy však nevystavuje dětský lékař, jak tomu je, když jsou děti nemocné, ale výhradně škola. Žádost pak podávají zaměstnanci u svého zaměstnavatele, který ji po doplnění údajů předá spolu s podklady pro výplatu dávky příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ).
Tiskopis je k dispozici v tištěné podobě na OSSZ či na webu České správy sociálního zabezpečení.
U podnikatelů nárok na ošetřovné nevzniká, ani pokud jsou dobrovolně přihlášeni k nemocenskému pojištění.