Článek
Čína prosazuje v boji proti epidemii covidu-19 politiku nulové tolerance, takže kvůli několika případům zavírá celá města, Šanghaj je z nich zatím největší.
Podle stanice BBC lidé nesmějí vycházet z bytů, a to ani na nákup nezbytného zboží. Množí se zprávy o potížích při objednávání jídla a vody, protože se nedostává zásob ani personálu. Na sociálních sítích se množí příspěvky rozhořčených uživatelů, kteří se kvůli zahlcenému internetu nejsou schopni dostat k objednávkám.
Šanghaj rozšiřuje uzávěru. Infekce rostou
Místa vyhrazená pro izolované jsou špatně vybavená, na některých jsou k dispozici pouze kempovací lehátka a nejsou tam sprchy. Lidé, s nimiž byli nakažení v blízkém kontaktu, mají být převezeni do jiných provincií.
Podle BBC někteří čínští odborníci uvádějí, že očkovaní, kteří se nakazí variantou omikron, nemusí do nemocnic a mohou zůstat doma, dokud se neuzdraví. Mnoho Číňanů ale o tomto pokynu neví, protože oficiální média o něm neinformují.
V Šanghaji je od března celkově 73 000 nakažených, většina případů je ale bezpříznaková a nebylo zaznamenáno ani jedno úmrtí. Šíří se především subvarianta omikronu BA.2, která je sice velmi nakažlivá, ale méně smrtící než například varianta delta. Problémy s nákazou má také provincie Ťi-lin a Peking.
Covid se šíří, ale lidé ho berou jako chřipku
V Číně bylo sice naočkováno 90 procent lidí, ale domácí vakcínou, která se považuje za méně účinnou než vakcíny typu mRNA používané na Západě nebo v Hongkongu a Macau. Malou proočkovanost má Čína mezi lidmi staršími 80 let, v níž si nechala vakcínu dát asi polovina lidí.