Článek
Školy jsou kvůli šíření koronaviru uzavřeny od 11. března. Podle dřívějších informací by se mohly otevřít v polovině května. Hlavní hygienička Jarmila Rážová ale v pondělí řekla, že epidemiologové nedoporučují úplné otevření škol do konce školního roku.
Za ponechání uzavřených škol nebo naopak znovuotevření škol vznikly různé petice. O možnostech otevírání škol má nyní jednat vláda.
Navrhovaná řešení by vyžadovala změny v legislativě, protože přijímací zkoušky jsou nyní podmíněny znovuotevřením škol.
Podle AŘG je otázkou, zda by bylo rozumné školy ještě tento školní rok otevřít. „Pomineme-li zdravotní riziko – koncentrace žáků a učitelů na jednom místě, cestování dopravními prostředky a podobně –, je na středních školách reálná výuka pouhých 14 dnů,“ konstatovala předsedkyně asociace Renata Schejbalová.
Návrat všech dětí do školy v červnu nedoporučujeme, říká hlavní hygienička
Za předpokladu, že by se školy otevřely 18. května, by se měly od 1. června konat přijímací zkoušky a od 8. června maturity.
Na řadě středních škol je přitom podle ředitelů gymnázií v době přijímacích zkoušek ředitelské volno a při maturitách omezený rozvrh. Školy by se pak podle asociace zabývaly přijímacími a maturitními zkouškami nejméně do 26. června.
Jen pro žáky závěrečných ročníků?
Podle Schejbalové se otevření škol obávají jak ředitelé škol a učitelé, tak i rodiče. Řešením by podle AŘG bylo, že by se v tomto školním roce konaly již jen přijímací a maturitní zkoušky a výuka by se organizovala dál na dálku.
Dalším řešením by podle zástupců gymnázií bylo otevřít školy v polovině května na zhruba dva týdny pouze pro žáky z 5., 7. a 9. ročníků ZŠ, kteří se chystají k přijímacím zkouškám, a pro maturanty. V tomto případě by ale podle asociace nebylo možné naplno organizovat on-line výuku pro ostatní žáky.
Tisíce rodičů protestují proti otevírání škol
Navrhovaná řešení by vyžadovala změny v legislativě, protože například přijímací zkoušky jsou nyní podmíněny znovuotevřením škol. Podle asociace by se měl kromě jiného stanovit způsob kvalifikace žáků na konci školního roku.
Vyhlášku, která by to upravovala, avizoval ministr školství Robert Plaga (ANO) před Velikonocemi. Zatím ji nepředstavil, podle mluvčí Anety Lednové ji jeho úřad nyní dokončuje.
Pokud budou ve školách povinné roušky, měl by je zajistit stát, říká učitelské sdružení
Přijímačky by podle Schejbalové mohly být od 1. června. „Při menší koncentraci žáků ve škole jsme schopni zajistit menší skupinky žáků při zkouškách, regulovat pohyb žáků na chodbách a dalších prostorách, kupříkladu toaletách, a tím omezit zdravotní riziko,“ řekla.
Podle ní AŘG zvažovala, zda by nebylo možné uspořádat i dva termíny zkoušek jako v jiných letech. Znamenalo by to podle ní ale přesun téměř 100 tisíc žáků na zkoušky dvakrát, a to někdy i z různých míst napříč ČR.