Článek
„Lidé, kteří tento čin chtějí spáchat, by měli vědět, že je možná čeká vyhazov, trestní stíhání a že zaplatí spoustu peněz,” řekl Plevris televizní stanici ERT. Podle něj budou úřady sahat k vyšším pokutám zejména v případech, kdy se kvůli falešnému dokumentu prokazatelně rozšíří koronavirová nákaza.
Náměstkyně ministerstva zdravotnictví Mina Gagaová novinářům řekla, že úřady budou při stíhání podvodů s certifikáty „nemilosrdné”. „Falešná osvědčení jsou problém, který nás znepokojuje,” citoval ji list Kathimerini.
Povinné očkování a certifikát i při vstupu na pracoviště, zvažují Italové
Podle ministerstva představuje větší problém padělání certifikátů o prodělání covidu, protože u nich lze podvod obtížněji vystopovat. Tento měsíc se ale objevily i informace o případu, kdy zaměstnanec očkovacího centra ve městě Karditsa ve středním Řecku vydal neoprávněně 44 osvědčení o vakcinaci, když pronikl do elektronického systému po zneužití hesla jednoho z lékařů.
Certifikáty v Řecku nutně potřebují například zdravotníci, kteří bez očkování nebo osvědčení o prodělání nemoci od 1. září nesmějí do práce.
Řecko v létě zaznamenalo nejrychlejší tempo pandemie covidu-19 od jejího nástupu na jaře 2020. Koncem srpna přibývalo denně přes 4000 nových případů nákazy, což bylo dosud nejvíc. Očkování přitom postupuje o něco pomaleji, než činí průměr EU: plně očkováno je zatím 56 procent obyvatel.