Článek
Rakousko vrátilo studenty do škol na počátku února. Žáci základních škol sedí ve třídě všech pět dní, rotující výuka je na středních školách. Studenti jsou ve směnách a rotují po dvou dnech, kdy se střídají v prezenční a distanční výuce. V pátek jsou všichni středoškoláci v distanční výuce.
Původně se testovalo dvakrát týdně, od poloviny března se testy ve školách provádějí za týden třikrát, a to v pondělí, ve středu a v pátek. Používají se antigenní testy, u PCR testů se dlouho čeká na výsledek, ať už se provádějí výtěrem z nosu, či ze slin.
V Rakousku to jde. Děti chodí do školy, testují se a funguje to
Na všech školách se stále používají nosní samovýtěrové testy, kdy se tyčinka zasune do přední části nosu. Poté, co se dutina vytře, vrátí se tyčinka do desek, kam na ni pedagog nakape roztok, desky se zavřou a za pár minut je výsledek.
Nově se ve školách budou používat testy, kdy si žák vytře nosní dutinu z obou dírek, tyčinku vloží do zkumavky, zamíchá v roztoku a ten potom kápne na testovací kazetku, kde se za pár minut objeví výsledek. Testovací proces je podle ministerstva „trochu náročnější, ale výsledky jsou spolehlivější“.
Samovýtěrové testy odhalily v Rakousku dvě stovky nakažených
Rakouský spolkový kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) s ohledem na vývoj epidemické situace, kdy v Rakousku během března začaly stoupat počty nakažených, si zavedení testů do škol pochvaloval. „Možná si pamatujete, že před časem mnozí tvrdili, že děti se příliš nenakazí a že se ve školách nemůže nic stát,“ řekl kancléř a pokračoval: „Testy, které ve školách provádíme, vyvracejí tato tvrzení a potvrzují, že děti a dospívající jsou v současné době těmi, kteří se nakazí naopak častěji. Testování velmi pomůže prevenci, aby se nákaza nepřenášela z dětí na generaci rodičů a prarodičů.“
Poté, co se žáci v Rakousku vrátili do školních lavic, se začala v zemi epidemiologická situace horšit a stoupaly počty infikovaných. Školy to ovšem nijak zásadně nezasáhlo. Statistika mluví za vše. Počet nakažených se ve školách v týdnu od 8. do 12. března v porovnání s předchozím týdnem dokonce mírně snížil. Z 1,5 milionu testů bylo 1188 pozitivních. Předchozí týden (od 1. do 5. března) bylo provedeno 1,4 milionu testů a nakažených bylo 1247 žáků, píše server Salzburger Nachrichten.
Nejvíce nakažených dětí zaznamenala Vídeň (345/o týden dřív to bylo 429). Následovalo Dolní Rakousko (212/209), Horní Rakousko (217/161), Štýrsko (122/148) Salzbursko (90/97), Korutany (84/86), Tyrolsko (66/54) Burgenland (41/44) a Vorarlbergsko (11/19).
Model povinného testování žáků, studentů a pedagogického personálu chce převzít i Německo.
Desítky tisíc testů, nižší stovky pozitivních
V Česku se testování rozběhlo v pondělí, kdy se vrátila do lavic část žáků prvního stupně základních škol. Ti by spolu se zaměstnanci škol měli být testování dvakrát týdně.
Pondělní testování, které absolvovalo 354 648 žáků a 138 766 zaměstnanců školských zařízení, odhalilo podle ministerstva zdravotnictví „nižší stovky pozitivních případů”. Během pondělí a úterý bylo takto otestováno 521 660 osob.
Testování v pražských školách: 20 pozitivních ze zhruba 50 tisíc lidí
Například v Praze bylo odhaleno 15 nakažených dětí, ve středních Čechách 20 a ve Zlínském kraji 21.
Odborníci jsou k datům zatím zdrženliví
„Nízké číslo zachycených pozitivních případů naznačuje, že dosavadní opatření měla smysl. Žáci přišli do škol z domácností, kde bylo riziko nákazy minimální,“ uvedla k zahájení testování hlavní hygienička Pavla Svrčinová.
Nefunkční testy? Za nízkými počty pozitivních žáků může být i to, že dlouho seděli doma
„Jde zatím pouze o pilotní data ze dvou dnů, která nelze zobecňovat. Pro celkové vyhodnocení záchytů bude nutné vyčkat na uzavření dat minimálně za celý týden. Samotný efekt škol se může projevit nejdříve za 10 dní,“ tvrdí ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.