Hlavní obsah

Rakousko sází na rozsáhlé testování

Právo, DPA, nek

Rakousko, které patří ke koronavirem silněji postiženým zemím, se rozhodlo jít jihokorejskou cestou a masivně navýšit počty testovaných osob. Denně chce zvládnout až 15 tisíc odběrů. Už nyní alpská republika patří v testování v přepočtu na obyvatele k premiantům – počet dosud provedených zkoušek se přiblížil ke 40 tisícům.

Foto: imago stock&people, ČTK

Rakouský kancléř Sebastian Kurz na úterní tiskové konferenci k pandemii koronaviru

Článek

„Spustíme také rychlotesty, abychom prověřili stovky tisíc lidí, jak nejrychleji to bude možné,“ prohlásil spolkový kancléř Sebastian Kurz s tím, že rozsáhlé testování považuje za klíčové k získání přehledu o skutečném rozsahu nákazy.

Rakousko, kde infekci podlehlo už 42 lidí, se zjevně i tímto způsobem snaží dohnat to, co zpočátku podcenilo. Kritici vyčítají vládě, že patřičně nereagovala už začátkem března, kdy ze skandinávských zemí přišla informace o nákaze několika turistů, kteří předtím pobývali v tyrolském zimním středisku Ischgl. Islandské úřady tehdy dokonce vydaly oficiální varování před cestami do Rakouska.

Alpský Wu-chan

V dalších dnech zprávy o infekci mezi návštěvníky Ischglu přišly z Dánska, Norska, Švédska a Německa. Tyrolský vrchní hygienik na varování z Reykjavíku odpověděl prohlášením, které týdeník Der Spiegel označil za směs nekompetence a cynismu: „Z lékařského hlediska je málo pravděpodobné, že nákaza vzešla z Tyrolska.“

Europarlament schválil fond na boj proti koronaviru, ČR má dostat 32,6 miliardy

Koronavirus

Norsko ve stejný den vyzvalo všechny své turisty v Ischglu, aby se nechali testovat. Z celkem 1198 tehdy infikovaných Norů jich 491 lyžovalo v Rakousku.

„Přednost před zdravím místních a hostů dostala chamtivost,“ napsal v komentáři rakouský deník Der Standard v narážce na fakt, že celý re­gion je do velké míry závislý na turismu.

Až raketový vzestup počtu potvrzených infekcí přiměl vládu k razantním opatřením. Některé tyrolské obce úplně uzavřela a pro celé Tyrolsko nařídila karanténu.

Restrikce budou i po Velikonocích

V celé zemi platí od 16. března do Velikonoc omezení volného pohybu podobná těm v Česku. Jsou zavřené restaurace, školy a obchody s výjimkou prodejen s potravinami a léky. Policie sází tvrdé pokuty, jestliže přistihne lidi ve větších skupinách nebo kteří poruší karanténu.

USA mají nejvíce nakažených koronavirem na světě

Koronavirus

V pátek chce vláda poprvé vyhodnotit, zda a jak tvrdé restrikce zabraly. Připravuje ale Rakušany na to, že jistá omezení budou platit i po velikonočních svátcích.

„Už teď můžeme říci, že život se nevrátí do normálních kolejí ze dne na den. Po Velikonocích budeme ještě ve fázi, která se bude více podobat nynější situaci než stavu před restrikcemi,“ řekl Kurz.

Výběr článků

Načítám