Článek
Evropská unie (EU) byla zkraje pandemie kritizována některými politiky za pomalou a nedostatečnou reakci. Skutečnost je ale taková, že sedmadvacítka nemá společnou zdravotní politiku.
Právě z toho důvodu chce zlepšit celounijní koordinaci tak, aby byla v budoucnu lépe připravena čelit podobným hrozbám, jakou je pandemie covidu-19.
Ve skutečnosti jde o soubor tří návrhů, které mají posílit mandát EU pro zdravotní bezpečnost, včetně úlohy klíčových agentur, jakými jsou již zmíněná EMA nebo také Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).
Strengthening @EMA_News and @ECDC_EU is central to our #COVID19 response, but also building 🇪🇺 monitoring and response capability across borders for future crises.
— Stella Kyriakides (@SKyriakidesEU) June 15, 2021
At #EPSCO Council, I urged Member States to adopt proposals by the end of the year.
👉https://t.co/AaOJTAGFq9 https://t.co/2EktRCIONB
Cíle jsou v zásadě tři. EMA by měla monitorovat případný nedostatek léčivých přípravků a zdravotnických prostředků, které budou v danou chvíli považovány za kriticky důležité.
Dále bude muset zajistit včasný vývoj kvalitních a účinných léků, se zvláštním zaměřením na řešení mimořádných situací v oblasti veřejného zdraví.
EU se dohodla na podobě covidových pasů
Posledním úkolem pro EMA pak bude vytvořit strukturu pro fungování odborných skupin, které posuzují vysoce rizikové zdravotnické prostředky a poskytují základní poradenství v oblasti připravenosti na krize a jejich řešení.
Na jednotné verzi návrhu se musí ještě Rada shodnout s Evropským parlamentem.