Hlavní obsah

Psychiatrička se kvůli druhé vlně přeškolila na ventilátor

Právo, Oldřich Danda
Praha

Být připravena na horší časy. To byl důvod, proč se lékařka Giorgia Dosi (27), která pracuje na psychiatrickém oddělení Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v pražských Střešovicích, rozhodla vyškolit pro práci s plicním ventilátorem. Minulý týden nastoupila na mimořádné infekční oddělení, které pro nakažené covidem připravili uvnitř nemocnice.

Foto: Archiv, Právo

Psychiatrička Giorgia Dosi (27), která pracuje v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v pražských Střešovicích, se rozhodla vyškolit pro práci s plicním ventilátorem.

Článek

Byť má v pracovní náplni starost hlavně o duševní zdraví pacientů, koronavirová pandemie a tvrdá zkušenost kolegů v Itálii nebo Španělsku ji přivedly k myšlence připravit se na možný kolaps zdravotnictví. Přes léto se proto přihlásila do speciálního online kurzu, který připravila harvardská univerzita v Cambridgi v USA a v kterém si osvojila základy práce s covidovými pacienty na ventilačních lůžcích.

S koronavirem má zkušenost už z jara, kdy pracovala v odběrovém stanu, který vojáci rozbili na dvoře ÚVN a kde ji také napadlo, že by bylo dobré se lépe připravit na horší časy.

„Normálně pracuji na psychiatrii. Od loňského 1. října jsem ale nastoupila do armády a na jaře mě převeleli do covidového stanu. Byli tam lékaři ze všech oddělení, byl tam gynekolog, urolog nebo očař. Tam mě napadlo, že nebude jen jedna vlna a že se to jistě může zhoršit,“ řekla Právu Dosi.

Burčák a zpěv, to byla živná půda pro covid, říká ředitel nemocnice v Uherském Hradišti

Koronavirus

Hlavním impulzem přihlásit se do kurzu byly ale příběhy zahraničních kolegů, kteří museli opustit svá místa psychiatrů a dermatologů a pomoci na jednotkách intenzivní péče se špatně dýchajícími pacienty.

„Během první vlny jsem četla příběh české psychiatričky ve Španělsku a také příběhy dalších lékařů v zahraničí, ortopedů a jiných, kteří běžně nepracují u ventilátorů. Chtěla jsem předejít tomu, abych jako oni na ventilační lůžka koukala jako na zjevení, a taky stresu, který při tom zažili,“ poznamenala lékařka.

Polního špitálu se nebojí

Kamarád ji upozornil, že na Harvardu vymysleli instruktážní kurz pro případ kolapsu, aby si mohli i nezaučení lékaři rychle osvojit práci s ventilátory. „Do práce jezdím hodinu, a tak jsem se to učila v tramvaji i v metru a během 14 dní jsem se tak mohla seznámit se základy práce s ventilovanými lůžky,“ popsala Dosi.

Nemocnicím se nedostává personálu. Pomoc hledají v ambulancích i školách

Domácí

Kurz je zdarma, koná se v angličtině pro vystudované lékaře, kteří s umělou plicní ventilací nemají zkušenosti. „Součástí kurzu jsou videa, na nichž mluví odborníci anestezie a resuscitace o tom, jak se přístroj ovládá a také jaká specifika mají covidoví pacienti, co se jim osvědčilo a co zas ne,“ řekla Dosi.

Pacienti s těžkým průběhem se nejčastěji potýkají se špatným dýcháním, se zápalem plic a většinou sami nemohou dýchat. Lehčím případům někdy postačí kyslíková maska, ale když jim přestanou správně fungovat plíce, musí jim v dýchání pomoci ventilační přístroj.

Psychiatrička byla povolána na mimořádné infekční oddělení, které pro nakažené covidem připravili uvnitř střešovické nemocnice. „Pokud se situace zhorší a nebude to stačit a povolají mě do polní nemocnice, která vyroste v Letňanech, tak jsem připravena jít i tam,“ podotkla Dosi.

Výběr článků

Načítám