Článek
Novinky.cz původně uvedly, že z Prymulových slov plyne, že nakaženo je 30-40 procent populace, protože právě na to se náměstka ptaly. Ten posléze poslal upřesňující odpověď, že je číslo 30-40 procent chápáno ve vztahu ke zjištěným případům v populaci. „Teoreticky, když budeme mít počet pozitivních s klinickými příznaky 3000 v celé populaci, pak dalších 1000 bude bezpříznakových,” vysvětlil.
Použijí se rychlotesty
Plošné testování pomůže ministerstvu zdravotnictví organizovat Karlova univerzita v Praze. Společně chtějí v Praze testovat náhodně vybraných 5000 lidí.
„Snažíme se udělat průřez populace, kdo se s tím setkal. Bude to na bázi rychlotestů, protože ty se nedají použít na akutní fázi, jelikož víme, že to v té fázi nereaguje. Nicméně od toho desátého dne jsou výsledky poměrně spolehlivé, kolem 83 až 85 procent. Takže tady by to fungovat mohlo,” řekl Novinkám Prymula.
Chystá se velké testování v Praze, náhodně se vybere 5000 lidí
Právě tato forma velkého plošného testování by měla prokázat to, kolik lidí v Česku koronavirus má nebo ho mělo a už si vybudovali protilátky, aniž by se u nich projevily příznaky. Právě lidé bez příznaků jsou podle epidemiologů často přenašeči viru a kolik jich je, vůbec není jasné.
Prymula: O chybovosti rychlotestů jsme věděli. Měníme nařízení
„Pokud má člověk M protilátky znamená to, že je v akutní fází a teprve se rozvíjí a pokud bude mít G protilátky, tak to znamená, že už onemocněním prošel. Chceme stanovit, kolik je těch, kteří jsou bezpříznakoví.
„Pokud má člověk M protilátky, znamená to, že je v akutní fází a teprve se rozvíjí, a pokud bude mít G protilátky, tak to znamená, že už onemocněním prošel. Chceme stanovit, kolik je těch, kteří jsou bezpříznakoví. Očekáváme, že to bude někde mezi 30-40 procenty těch, kteří jsou pozitivní, ale bezpříznakoví,” doplnil Prymula.
V současné době se v Česku dělá kolem 5000 testů denně.