Hlavní obsah

Protilátkové koktejly: nižší příznaky covidu

Právo, ČTK, špf

Kombinace monoklonálních protilátek snižují vedle rizika těžkého průběhu i viditelné příznaky onemocnění. Podle klinické studie o zhruba 81 procent. V pondělí o tom informoval švýcarský farmaceutický koncern Roche.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Léčivý přípravek se jménem casirivimab-imdevimab, známý také jako Regn-cov2, vyrábí firmy Regeneron a Roche.

Článek

U nakažených covidem odezněly symptomy po podání koktejlu protilátek v průměru do týdne. V kontrolní skupině, která dostávala placebo, to byly tři týdny. Studie se zaměřila na účinek kombinace protilátek casirivimabu a imdevimabu, které obsahuje i lék Regn-cov2 od firmy Regeneron. Dosavadní výsledky studií u tohoto léku ukazovaly na snížení rizika těžkého průběhu nemoci nebo smrti o 70 procent.

Dvanáct tisíc balení od Regeneronu objednalo i Česko. Distribuci do nemocnic zajišťuje právě společnost Roche.

Podle lékařů, kteří lék pacientům nasadili, funguje. „Dle sdělení mé kolegyně byl následný průběh onemocnění covid-19 u jejich dvou pacientů mírný a snesitelný,“ napsala Právu praktická lékařka Irena Moravíková.

Ministerstvo zdravotnictví protilátkové léky za stanovených podmínek povolilo k léčbě vysoce rizikových pacientů. Nutné je podání krátce od prvních příznaků a pacientův stav nesmí vyžadovat hospitalizaci.

Odborníci v aktualizovaném stanovisku doporučili nasadit léčbu nanejvýš deset dnů od příznaků. Ministerstvo zdravotnictví pod vedením Jana Blatného stanovilo dní sedm. S novým vedením úřadu se nyní čeká, jestli bude doporučení odborníků vyslyšeno. Na dotazy redakce dosud resort nezareagoval.

Momentálně jsou v Česku čtyři tisíce balení Regn-cov2 a tři tisíce balení bamlanivimabu. K nouzovému užití jsou protilátkové koktejly povoleny v USA. Experimentálně používá Regn-cov2 k léčbě covidu i Německo.

Výběr článků

Načítám