Hlavní obsah

Proč koronavirus v Německu zabíjí častěji přistěhovalce

Nákaza koronavirem v Německu výrazněji postihuje přistěhovalce než místní obyvatele, uvádí studie jedné nemocnice v Kolíně nad Rýnem. Materiál se zaměřuje na období od 1. listopadu loňského roku do konce února letošního roku. Z výsledků vyplývá, že ze všech nakažených a hospitalizovaných pacientů tvoří přistěhovalci 55 procent, píše server týdeníku Focus.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Ilustrační foto

Článek

Na jednotkách intenzivní péče byly dvě třetiny pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19 migranti. Z 56 infikovaných, kteří v kolínské nemocnici koronaviru v daném období podlehli, byla migrantů polovina, ačkoliv jejich poměrné zastoupení v populaci je mnohem nižší.

Podobné zprávy přišly také z města Bielefeld. Polovina infikovaných pacientů, kteří skončili v nemocnici, jsou přistěhovalci. Tato hodnota je přitom vyšší, než činí podíl populace s migrantskými kořeny v Severním Porýní-Vestfálsku, což jsou 29,3 procenta.

Závěry studií jednotlivých nemocnic se shodují se závěry studie OECD, že jsou „pandemií koronaviru zvláště postiženi přistěhovalci“.

Jiný životní styl, ale i práce v první linii

Na jedné straně je to způsobeno skutečností, že lidé s migračními kořeny často pracují v první linii jako zdravotní sestry nebo pečovatelský personál v seniorských domovech.

Dalším důvodem je jejich životní styl. Na rozdíl od rodilých Němců žijí ve velkých rodinách, ovšem v malých bytech. Podle Aliho Ertana Topraka, šéfa Spolku pro začlenění migrantů, je problémem i nedostatečná osvěta a jazyková bariéra.

Tvrdí, že nestačí jen přeložit neustále se měnící pravidla ochrany proti koronaviru do různých jazyků a umístit je na internet. Velmi nedostatečně v tomto ohledu fungují podle jeho slov německá média, která zjevně nedosahují na mnoho obyvatel tureckého původu. „Mnoho z nich se dozví více o situaci v Ankaře než v Německu,“ řekl.

Okázalé svatby či pohřby

Z malé studie Frauenhoferova institutu vyplývá, že nejvyšší míra nákazy koronavirem je ve čtvrtích, které se potýkají s vysokou nezaměstnaností nebo vysokým podílem migrantů. Například v kolínské čtvrti Meschenich a jeho satelitní osadě Kölnberg žije 44 procent přistěhovalců. A právě ty spolu se čtvrtěmi Chorweiler, Bickendorf, Volkhoven, Vingst, Finkenberg, Holweide patří k hotspotům koronaviru v Kolíně nad Rýnem.

Tomu odpovídá nedávno zveřejněná zpráva vedení Berlína: „Čím vyšší podíl nezaměstnaných nebo událostí týkajících se přestupků proti koronavirovým opatřením, tím vyšší je výskyt onemocnění covid-19.“

Dalším problémem jsou odlišné kulturní zvyklosti migrantů. Navzdory zákazům se stále pořádají okázalé svatby či pohřby, jichž se účastní stovky hostů. Podobné je to s návštěvami mešit.

Nezanedbatelným problémem je také silná nadváha u mnoha z přistěhovalců.

Výběr článků

Načítám