Článek
Na palubě charterového letu, který zorganizovala hongkongská cestovní kancelář Nanda Travel ve spolupráci s indickou leteckou společností Vistara, cestovalo 146 dospělých pasažérů a sedm dětí. Aby byli na palubu vpuštěni, museli absolvovat nejpozději 72 hodin před odletem test, který byl negativní.
Jak se ale po příletu ukázalo, nejméně osm lidí bylo pozitivních a další desítky případů se prokázaly během povinné karantény v ubytovacím zařízení. „Je to pro nás šokující zjištění. Všichni jsme takovými čísly poněkud zmateni,” uvedl pro Wall Street Journal ředitel cestovní kanceláře.
Jedna z pasažérek, která 4. dubna na palubě cestovala společně s manželem a dvěma dětmi, se domnívá, že k přenosu viru došlo právě během letu. Někteří cestující podle ní kašlali a během konzumace jídla si sundávali ochranu obličeje, což bylo povoleno. Na palubě podle ní byla k dispozici dezinfekce rukou.
Covidová katastrofa v Indii: Statisíce nakažených, chybí kyslík a lůžka v nemocnicích
Zatímco čísla nakažených vyvolala debatu o tom, jak je možné, aby se cestující nakazili i přes negativní testy před odletem, letecká společnost Vistara se hájí, že „dodržuje bezpečnostní opatření a pokyny při každém letu”.
Hongkong mezitím pozastavil všechny lety z Indie, a to nejméně do 3. května. Situace v jedné z nejlidnatějších zemí světa je totiž kritická a počty nakažených přibývají po stovkách tisíc denně.
Experti rovněž přispěchali hned s několika verzemi toho, jak je možné, aby se nákaza hromadně rozšířila mezi původně negativně testovanými lidmi. První variantou je, že se část pasažérů nakazila v době mezi testem a nástupem do letadla a virus se rozšířil přímo na palubě.
Druhou verzí je pak přenos viru v ubytovacím zařízení, kam museli cestující povinně nastoupit do karantény, což připustil i epidemiolog Eric Feigl-Ding.
„Přenos viru v karanténě už jsme v minulosti zaznamenali také v Austrálii, takže je to možné. K nákaze také mohlo dojít už během okna mezi testem a nástupem do letadla,” konstatoval Feigl-Ding na svém twitterovém účtu s tím, že 22 případů bylo odhaleno až během 12. dne v karanténě, což naznačuje, že ne všechen přenos proběhl už na palubě.
Změny i pro Čechy
Cestování do Indie od úterý není možné ani pro české občany. Země se zařadila na seznam států, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Dalšími z nich jsou Peru, Kolumbie, Botswana, Brazílie, Svazijsko, Jihoafrická republika, Keňa, Lesotho, Malawi, Mosambik, Tanzanie, Zambie a Zimbabwe.
Vláda zakázala cestovat do Indie
Do České republiky se z Indie budou moci vrátit pouze Češi a rezidenti žijící v ČR. Před odletem z Indie musejí absolvovat PCR test, který do 24 hodin po vstupu na české území musí zopakovat. Třetí PCR test budou muset lidé absolvovat mezi 10. a 14. dnem od příletu. Během celé této doby musí být v karanténě.