Článek
Podle ČSÚ se protikoronavirová opatření nepříznivě projevila zejména u obchodu s auty a elektrickými zařízeními. Kladné saldo u obchodování s motorovými vozy tak kleslo o 12,9 miliardy korun zaha u obchodu s elektrickými zařízení o 3,9 miliardy korun. Kladné saldo se snížilo i u obchodu se stroji a zařízeními, a to o 2,2 miliardy korun.
Naopak kladný vliv na březnový výsledek obchodování Česka se zahraničím měl obchod s ropou a zemním plynem a se základními kovy. U ropy a zemního plynu vlivem poklesu cen na světových trzích a menšího dovezeného množství klesl deficit o 5,5 miliardy korun, u základních kovů se deficit obchodování zmenšil o 3,1 miliardy korun.
Celkový vývoz meziročně klesl o 13,3 procenta na 284,4 miliardy Kč a dovoz o 9,9 procenta na 281,3 miliardy. Letošní březen měl přitom o jeden pracovní den více než loňský.
„Z přiložené tabulky ČSÚ lze dopočítat, že došlo k propadu vývozu 'tvůrčích, uměleckých a zábavních produktů' o 93 procent. Ruší se kulturní akce, navíc zde bude propad pravděpodobně nejdelší kvůli tomu, že vlády budou omezovat masová shlukování velice dlouho,” uvedl ekonom skupiny Natland Petr Bartoň.
„Došlo také k propadu vývozu elektřiny o 16 procent. V Německu se téměř zastavila výroba, proto tam klesá spotřeba elektřiny,” doplnil ekonom.
„O čtvrtinu se propadl i vývoz motorových vozidel. Nákupy zboží dlouhodobé spotřeby se v karanténě odkládají snáze, ale motorová vozidla tvoří více než čtvrtinu našeho exportu. Proto je pokles o čtvrtinu velice závažný,” dodal Bartoň.
Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie (EU) skončila v březnu přebytkem 42,1 miliardy korun. Meziročně byl tak o 15,9 miliardy nižší. Schodek obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 3,2 miliardy na 37,4 miliardy korun.