Článek
Pozvolnější postup nákazy podle něj neznamená automaticky méně infikovaných a méně obětí. Švédsko podle Löfvena zvolilo strategii zpomalování nákazy tak, aby zdravotní systém nebyl přetížený.
„To současně znamená, že budeme mít další pacienty s těžkým průběhem nemoci, kteří potřebují intenzivní péči. Musíme počítat s tisíci mrtvých,“ dodal premiér, jehož vláda zatím uplatňovala proti epidemii méně razantní opatření než jiné státy EU.
Švédsko je jednou z mála evropských zemí, které nenařídily zákaz vycházení. V zemi je zakázáno jen shromažďování více než 50 osob. Mnoho Švédů tak nadále nakupuje, chodí do restaurací a na schůzky. Zatím zde bylo potvrzeno téměř 6500 případů nemoci covid-19 a téměř 400 lidí zemřelo.