Hlavní obsah

Plzeňská univerzita tiskne štíty pro zaměstnance městských organizací

Novinky,

I na Západočeské univerzitě (ZČU) v Plzni se vyrábějí ochranné štíty, a to pro pracovníky městských sociálních zařízení a dalších provozů. Většina zapojených pracovišť ZČU využívá 3D tisk, na elektrotechnické fakultě pracují s technologií laserového řezání. Lidé z městských organizací již obdrželi prvních 200 štítů.

Foto: FEL ZČU

Štít vyrobený laserem.

Článek

Do výroby ochranných štítů se na ZČU zapojila řada pracovišť, 3D tiskárny začaly před týdnem pracovat na všech technických fakultách, tedy elektrotechnické, strojní a aplikovaných věd, ve výzkumném centru NTC, ale také na fakultě designu a umění Ladislava Sutnara.

Svými tiskárnami přispěla i Fakulta pedagogická ZČU a Centrum informatizace a výpočetní techniky.

Přidala se i základní a střední škola

Tiskne se také v oddělení Celoživotní a distanční vzdělávání ZČU, které na poptávku ze strany města Plzně zareagovalo a celou akci koordinuje. Na zveřejněnou výzvu se do výroby zapojila i Střední průmyslová škola elektrotechnická Plzeň, plzeňská Masarykova ZŠ i několik jednotlivců.

Materiál pro 3D tisk univerzitě poskytlo město. „Těm, kdo se rozhodli se připojit, nejen rozvážíme materiál, ale snažíme se jim i poradit, jak mají štíty tisknout, balit a sbírat, aby byla dodržena co nejvyšší hygiena,“ vysvětlil Viktor Chejlava z Celoživotního a distančního vzdělávání ZČU, který má po organizační stránce akci na starosti. „Po vyrobení by štíty měly být alespoň 90 hodin bez kontaktu s okolním prostředím,“ upřesnil.

Foto: NTC ZČU

3D tisk ochranných štítů.

V pondělí 30. března zveřejnilo Celoživotní a distanční vzdělávání ZČU na svých webových stránkách formulář, jehož prostřednictvím mohou o štíty požádat také další instituce.

Rychlejší řezání laserem

Fakulta elektrotechnická začala v průběhu minulého týdne využívat pro výrobu štítů výrazně rychlejší metodu řezání laserem. „Výroba ochranných štítů je další cesta, jak můžeme našimi znalostmi a moderní technologií pomoci lidem, kteří ve svém zaměstnání podstupují riziko nákazy novým koronavirem,“ uvedl děkan fakulty Zdeněk Peroutka.

Nově navržený štít se skládá jen ze dvou dílů – průhledná část je z polykarbonátu o šíři 1 mm, na flexibilní pásku kolem hlavy je použit polypropylen. Rychlost výroby je podle mluvčí ZČU Šárky Staré ve srovnání s 3D tiskem až 24násobně vyšší. Řešení navrhli studenti doktorského studia, kteří jsou spolu s několika zaměstnanci do výroby zapojeni. Pro ty, kteří by je chtěli následovat, zveřejnili podklady pro výrobu.

Foto: ZČU

Odvoz štítů městským organizacím.

Výzkumné centrum NTC, které se na výrobě ochranných štítů též podílí, nabídlo své služby i v oblasti dezinfikování. Poliklinice na Denisově nábřeží v Plzni zapůjčilo pro tyto účely generátor ozonu.

„Funguje nám systém šití roušek, nakoupili jsme látku a z ní v dílnách J. K. Tyla i dobrovolné šičky vyrobí 110 tisíc roušek. Nicméně jakékoli zesílení ochrany zaměstnanců nejen v sociálních zařízeních je namístě, tisk štítů považuji za skvělý a hlavně užitečný nápad,“ dodal plzeňský primátor Martin Baxa (ODS).

S různými ochrannými štíty či maskami přicházejí i jiné instituce a univerzity, například pražské ČVUT i brněnské VUT, dále Univerzita Hradec Králové nebo také Univerzita Palackého v Olomouci.

Související články

Výběr článků

Načítám