Článek
Odborníci se podle ministerstva zdravotnictví chystají vyšetřit celkem 27 000 obyvatel tak, aby získané výsledky daly skutečný obraz toho, jak je to se zdravotním stavem obyvatel a především pak protilátek proti koronaviru.
Část lidí k testování vyzvaly ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR Český statistický úřad a Výzkumné skupiny IKEM, ostatní budou tvořit dobrovolně příchozí lidé.
S testováním se začíná v Brně na Moravském náměstí a na parkovišti u Campusu Masarykovi univerzity. Přednost tam mají první dvě hodiny senioři nad šedesát let věku, teprve poté přijdou na řadu mladší.
V Praze se začne s testem na náměstí Míru, v Zítkových sadech a Kateřinské zahradě od deseti hodin. V Litoměřicích u výstaviště pak od osmi hodin.
K odběru by si člověk měl přinést kartu zdravotního pojištění a případně i doklad totožnosti. Účastníkům studie zdravotníci změří teplotu a poskytnou jim informace o vyšetření. Každý pak bude muset podepsat informovaný souhlas a vyplnit krátký dotazník.
Protilátky mají maximálně procenta lidí, očekává po plošném testování Prymula
Na většině odběrových míst bude vyšetření probíhat z kapky krve odebrané z prstu, v Olomouci, Litovli a Uničově bude odebrána krev ze žíly kvůli podrobnějšímu zhodnocení kvantitativní analýzy přítomnosti protilátek vůči koronaviru.
Výsledky by měly být do 20 minut. Ti, kteří budou mít pozitivní test na protilátky, podstoupí ještě výtěr z nosohltanu. Do doby, než jim dorazí tyto výsledky, budou muset dodržovat doporučení expertů. Do dvou dnů by se měla ozvat laboratoř, nebo hygienici s informacemi o dalším postupu.
Vojtěch popisuje, jak proběhne plošné testování
Snaha o pochopení kolektivní imunity a chování viru
„Tato studie je unikátní nejen svým rozměrem, ale bude mít naprosto zásadní vliv na pochopení kolektivní imunity a chování viru v naší republice. Odborníci z Lékařské fakulty se budou podílet na zpracování získaných výsledků a jejich interpretaci pro další epidemiologické využití,“ sdělil děkan Lékařské fakulty MU Martin Repko.
Na testování se podílí tisíce lidí, kromě vojáků, zdravotnického personálu, mediků a dobrovolníků také týmy několika desítek vědců a odborníků, kteří budou výsledky zpracovávat.
„I když výsledek testu bude zřejmý prakticky ihned po odběru, výsledky celé studie budou známy na začátku května a zásadním způsobem přispějí k ověření skutečné aktuální epidemické situace v ČR a budou sloužit k odpovědnému rozhodnutí a dalších krocích ke snížení dopadů této nemoci,“ řekl Právu ve středu odpoledne ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
Ředitel brněnské nemocnice: Bez návratu k normálu podepisujeme tisíce rozsudků smrti
Testování vítají i ředitelé nemocnic, kteří by se rádi vrátili k běžnému provozu s operacemi a dalšími zákroky. „K testům se díváme s nadějí mimo jiné i proto, že současný stav je pro naši nemocnici udržitelný v této omezené podobě tak nejvýše do poloviny května. Nutnost opětovného zavedení běžného provozu je už velmi silná,“ upozorňuje ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba.
SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky
Zejména vojáci a další dobrovolníci se pak postarají, aby testovaní měli veškerý komfort a zároveň aby se dodržovaly mezi lidmi rozestupy.