Článek
Hlavním důvodem je, že 23. ledna odmítl označit epidemii koronaviru v čínském Wu-chanu za celosvětovou hrozbu. Udělal to až na konci února.
Šéf WHO zaútočil na Tchaj-wan, když odpovídal na otázku ohledně kritiky amerického prezidenta Donalda Trumpa i dalších světových vůdců. „Tento útok přichází z Tchaj-wanu. Ministerstvo zahraničí o této kampani ví a nedistancovalo se od ní,” uvedl Ghebreyesus. Údajnou kampaň označil za rasistickou a vedenou proti Afričanům.
Šíření Covid-19 je skoro exponenciální, varovala WHO
Ve svém vyjádření Adhanom Ghebreyesus rovněž vyzval USA a Čínu, aby lépe spolupracovaly, neboť podle něj hrozí, že se pandemie změní v ještě větší krizi.
„Bez ověření faktů Tedrosova neprokázaná a nepravdivá obvinění nejenže nejsou založena na realitě, ale navíc vážně poškodila naši vládu a náš lid,” uvedla ve čtvrtek tchajwanská diplomacie v prohlášení, „tyto urážky a pomluvy jsou extrémně nezodpovědné.”
Koronavirus může ještě překvapit, má pandemický potenciál, varoval šéf WHO
Prohlášení šéfa WHO zkritizovala i tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Tchaj-wan podle jejích slov odmítá jakoukoli formu diskriminace: „Dlouhá léta jsme vyloučeni z mezinárodních organizací a víme lépe než kdokoli jiný, jaké to je být diskriminovaný a izolovaný. Jestliže generální tajemník Tedros ustojí tlak z Číny a přijede na Tchaj-wan, aby viděl naše úsilí v boji s covid-19, uvidí, že těmi skutečnými oběťmi nespravedlivého zacházení jsou Tchajwanci.“
Také petice, která vznikla na Tchaj-wanu, si stěžuje, že Tchaj-wan není samostatně zastoupen ve Světové zdravotnické organizaci. OSN však za jediného reprezentanta Číny považuje pekingskou vládu. I naprostá většina světových zemí včetně USA a států EU uznává politiku jedné Číny.