Článek
Zdravotní pojišťovna Makabi zjistila, že opakovanou nákazu koronavirem prodělalo 154 ze 149 735 jejích klientů, kteří měli pozitivní test na koronavirus mezi březnem 2020 a lednem 2021. Závěry byly publikovány ve studii, jež zatím nebyla podrobena oponentuře. The Times of Israel v této souvislosti připomíná, že snadno zmapovat reinfekce v takto velkém měřítku umožnily digitálně vedené lékařské záznamy.
Ve sledovaném termínu Izrael ještě neočkoval osoby, které se z koronaviru zotavily. Výsledky tak naznačují pouze účinnost přirozené imunity po prodělané koronavirové infekci.
COVID reinfection hits 1 in a 1,000, variants may fuel it, Israeli study finds https://t.co/1mGAeTiLE1
— The Times of Israel (@TimesofIsrael) March 31, 2021
Studie se týká skoro pětiny Izraelců, kteří prodělali koronavirus, a je označována za nejrozsáhlejší svého druhu. Pokud údaje reprezentují zemi jako celek, naznačovalo by to, že Izrael zaznamenal asi 800 reinfekcí.
Řešením je očkování, přirozená imunita nevydrží
Výzkumníci z Makabi a Ben Gurionovy univerzity mezi případy opětovné nákazy řadili pouze pacienty, u nichž od prvního pozitivního testu do druhého uplynulo nejméně 100 dní. Cílem bylo vyloučit přetrvávající počáteční infekci. U pětiny reinfikovaných pacientů mezi první a druhou koronavirovou nákazou uplynulo více než 200 dní.
Plné očkování už má více než polovina Izraelců
„Podíl reinfekcí, ač malý, není zanedbatelný,” napsali vědci ve studii, která byla zveřejněna online, ale zatím neprošla recenzním řízením. „Postupem času se možnost reinfekce zvyšuje,” doplnili autoři zatím největší studie tohoto typu na světě.
Nová data tak podle The Times of Israel naznačují, že se reinfekce koronavirem může stát rostoucím problémem pro většinu zemí, jejichž obyvatelé dosud nebyli očkováni proti covidu-19.
Můžeme jen závidět a čekat. Záběry z Izraele: Lidé tančí na stolech
Zhruba 99 ze 154 případů reinfekce bylo zaznamenáno v lednu, kdy se v Izraeli rozšířila britská varianta koronaviru. Odborníci uvedli, že zvýšení počtu opakovaných nákaz mohl zapříčinit nárůst v počtu mutací.
Profesor Cyrille Cohen, který vede laboratoř imunoterapie na Bar-Ilanově univerzitě a který se na studii nepodílel, závěry označil za „významné zjištění”. Poukázal zároveň na brazilskou variantu P.1, u níž se prokázala vyšší pravděpodobnost reinfekce než u předchozích variant.
Část odborníků zůstává skeptická
Celosvětově byla hlášena řada případů další nákazy. Jen malý počet ale byl zdokumentován nebo zapsán do veřejně dostupných databází. Web agentury BNO News eviduje pouze 66 případů koronavirové reinfekce ve světě.
Nová studie: Imunita po prodělání covidu? U někoho vydrží roky, u jiného sotva dny
Předpokládá se však, že reálná čísla jsou výrazně vyšší. Podle vědců se mnoho lidí, u nichž se infekce objeví podruhé, nenechává testovat, jelikož mají velmi mírné příznaky nebo jsou asymptomatičtí.
Může to být stejná trvající infekce, namítají kritici
Někteří vědci jsou však k závěrům studie skeptičtí. Profesorka Galia Rahavová, která vede infekční oddělení nemocnice Šeba v telavivské čtvrti Ramat Gan, se domnívá, že analýzy v některých případech místo reinfekce zaznamenaly přetrvávající infekce, a to navzdory dlouhým intervalům mezi testy.
V Izraeli očkovali těhotné ženy. Imunita přešla i na děti
„Trochu se zdráhám tvrdit, že je to jeden z tisíce. Nemyslím si, že je to pravda. Myslím, že u části šlo o zbytky viru,” uvedla.
Sama pečovala o dva pacienty, u nichž reinfekci potvrdilo sekvenování vzorků. Podle ní by věrohodnosti studie prospělo sekvenování každého případu, aby nebylo pochyb o tom, že skutečně šlo o opakovanou nákazu.