Článek
„S postcovidovým syndromem k nám přicházejí pacienti přibližně tři měsíce po prodělání covidu. Nyní ještě stále léčíme ty, kteří prodělali variantu delta, a první pacienty po omikronu očekáváme na přelomu března a dubna,“ odhadl přednosta plicní kliniky ve Fakultní nemocnici Brno Milan Sova.
Dozvuky největší koronavirové vlny z loňského podzimu popisují i další nemocnice. I několik měsíců po nemoci trápí vyléčené pacienty trvající únava, bolest hlavy, zadýchávání, snížená výkonnost nebo třeba dlouhotrvající kašel. Výjimkou nejsou ani srdeční problémy nebo poškození plic. S problémy se dosud potýkalo asi 15 procent pacientů.
„S covidem je například spojován častější výskyt plicní embolie. Pacienta, kterého bolí na hrudi a je dušný, by proto měl vždy vyšetřit lékař,“ zdůraznil pneumolog Samuel Genzor z olomoucké fakultní nemocnice.
V tomto směru přináší převládající varianta omikron jistou naději. „Když to zjednoduším, tak postcovid má dvě formy. Jedna postihuje ty, kteří měli těžký průběh, byli v nemocnici a měli zápal plic. Těch po omikronu asi ubude. Omikron se od delty v mnoha směrech klinicky liší. Více postihuje horní cesty dýchací a méně plíce,“ vysvětlil Právu přednosta plicní kliniky ve FN Hradec Králové Vladimír Koblížek.
Šrámy i na duši
„U potíží, které třeba ani nesouvisí s dýcháním (např. poruchy spánku, vypadávání vlasů) a vznikají se zpožděním dvou nebo tří měsíců od ambulantně léčeného covidu, by však velký rozdíl být nemusel,“ doplnil s tím, že pro to ale zatím není k dispozici dostatek validních dat. Závažnost problémů a délku jejich trvání navíc významně ovlivňuje to, zda je pacient očkován proti covidu či nikoliv.
Nedávná studie brněnských zdravotníků ukázala, že pacienti po těžkém covidu, kteří byli na plicní ventilaci, mohou mít výpadky paměti a deprese. Dlouhodobě to sledují sestry z brněnské FN u svaté Anny po propuštění 91 pacientů. Některým pomohly sehnat i odbornou pomoc. „Pacienti mají nedostatek vzpomínek na dobu, kterou u nás strávili, mají děsivé sny, prožívají stesk, někdy to dojde až do depresí,“ popsala Hana Žemlová, jedna z tamních zdravotních sester.
Fyzické příznaky u většiny nerizikových pacientů odeznívají do několika dnů až týdnů. K lékaři by měli zajít hlavně ti, kteří mají i s odstupem dvou až tří měsíců po nemoci stále problémy s dýcháním, i když třeba nebyli kvůli covidu hospitalizovaní. V případě déletrvajících teplot, bolestí na hrudi nebo vykašlávání krve není podle lékařů na co čekat.
„Typický postcovidový pacient je starší člověk po těžkém průběhu, který byl v nemocnici na ventilaci. Ve FN Brno jsme dosud provedli přibližně 3000 kontrol pacientů po covidu a závažné změny na plicích jsme objevili asi u 2,5 procenta z nich,“ dodal pneumolog Sova.