Hlavní obsah

Omikron dál postupuje, lůžka nezatěžuje

Laboratoře za úterý potvrdily infekci covidem u 12 366 osob. V mezitýdenním srovnání je to zhruba o pětinu případů více. Týdenní incidence stoupla na 440 nakažených na sto tisíc obyvatel. Nakažlivější varianta omikron v Česku podle Státního zdravotního ústavu již převládla. Zatím se ale zdá, že nezpůsobuje vážné komplikace, kvůli kterým by nakažení končili na JIP.

Článek

Nemocniční péči k úterý potřebovalo 2353 pacientů s covidem, víc než 400 jich je ve vážném stavu. Počty pacientů už několik týdnů za sebou klesají. Na začátku minulého týdne jich bylo zhruba o 740 víc.

V přepočtu na sto tisíc obyvatel připadalo k středečnímu ránu 440 nakažených za sedm dnů. Nejvíce se nákaza šíří v Praze, kde je incidence 829. Následuje Středočeský kraj (518), nejlépe je na tom Vysočina (287).

Laboratoře provedly v úterý téměř 93 tisíc testů na koronavirus, o týden dříve jich bylo o zhruba 3,5 tisíce více. V úterý se mírně zvýšila i pozitivita testů u lidí, kteří mají příznaky nemoci. Covid se potvrdil přibližně u čtvrtiny testovaných.

V Česku kvůli obavám z omikronu od úterý platí nové podmínky pro karanténu a izolaci. U bezpříznakových osob trvá v obou případech pět dnů. Výjimku mají podle pokynu ministerstva plně očkovaní nebo osoby po prodělaném covidu v uplynulém půl roce.

Pokud má dotčený příznaky, zůstane v izolace minimálně pět dnů, zřejmě i déle. Podmínkou je, aby dva dny před ukončením karantény žádné příznaky neměl.

Současně se od 17. ledna začne s intenzivním testováním na pracovištích. Antigenní test čeká všechny zaměstnance bez ohledu na očkování nebo prodělaný covid dvakrát týdně nebo jednou za tři až pět dnů, podle provozu firmy.

Od stejného data se mění pravidla i pro školy. Žáci a zaměstnanci škol se dvakrát týdně testovali dosud. Od pondělí postačí jednou týdně. Dál se to bude týkat všech: i očkovaných a vyléčených.

Výběr článků

Načítám