Článek
Průzkum se konal mezi 7. až 9. květnem. Vypracovala ho konzervativní agentura Yomiuri Shimbun. Autoři sondáže nenabídli možnost odložení her, protože ji pořadatelé olympiády již dříve vyloučili.

Protesty proti letním olympijským hrám v Tokiu.
Z lidí, kteří uskutečnění her podpořili, odpovědělo 23 procent, že by se měly odehrát bez přítomnosti diváků. Už teď je jasné, že do Tokia neodletí zahraniční fanoušci. Jak to ale bude s těmi domácími, zatím není jasné.
Výsledky nejnovějšího průzkumu jen potvrzují dlouhodobý trend Japonců, kteří nepovažují pořádání her uprostřed pandemie za dobrý nápad. Japonsko prodloužilo nouzový stav v Tokiu a v dalších městech do konce května, protože se nedaří podchytit nárůst případů v několika ohniscích. Zdravotníci v těchto místech již varovali, že se opět blíží kolaps v nemocnicích.
O víkendu vyšel průzkum TBS News, který náladu ve společnosti zachytil obdobně. 65 procent respondentů si přeje olympiádu zrušit. Dubnová anketa agentury Kyodo ukazovala opozici dokonce 70 procent Japonců.

Logo letních olympijských her v japonském Tokiu.
Olympiáda není důležitější než zdraví, řekl premiér
Podle posledních vyjádření hlavních aktérů to vypadá, že na podmínkách uskutečnění letních her nepanuje shoda. Viceprezident IOC John Coates v sobotu řekl, že odpor obyvatel vnímá, zároveň si ale nedokáže představit, že by se olympiáda neuskutečnila.
„Japonský premiér to prezidentovi Spojených států řekl asi před dvěma nebo třemi týdny. Pravidelně to opakuje i Mezinárodnímu olympijskému výboru,“ uvedl Coates.
V pondělí ale šéf japonské vlády Yoshihide Suga řekl, že událost nehodlá upřednostnit před veřejným zdravím. „Nikdy nedám olympiádu na první místo,“ řekl v parlamentu.
Podle japonského serveru Kyodo News přesáhl denní přírůstek počtu nakažených ve 126milionovém Japonsku šest tisíc už třetí den v řadě. V sobotu bylo nakažených přes sedm tisíc. Pacientů ve vážném stavu je rekordních 1144.