Článek
Federální vláda sice stihla za poslední tři týdny rozšířit přibližně 15,4 milionu vakcín po celé zemi, v jednotlivých státech ale distribuce vázne. Očkování dosud v USA podstoupilo zhruba 4,66 milionu lidí, dvě třetiny vakcín tak zatím zůstaly nevyužité.
Z liknavého přístupu už představitelům některých států dochází trpělivost. Guvernéři Floridy a New Yorku už například pohrozili peněžitým trestem (ve výši v přepočtu od zhruba 2 milionů do 21 milionů korun) nemocnicím, které vakcinaci nezrychlí.
Starosta New Yorku Bill de Blasio byl v pondělí znepokojen tím, že místní nemocnice naočkovaly od Nového roku v pěti okrscích pouhých 148 lidí. De Blasio přitom sliboval, že denně v New Yorku dostane vakcínu až 100 tisíc lidí.

New York a Florida přitom ani zdaleka nejsou nejhorší státy co do vakcinace obyvatel. New York dosud využil 33 procent všech vakcín, které dostal, Florida pak 23 procent. Nejhůř si vedou Kansas a Georgia s 15 procenty. Na opačném pólu jsou obě Dakoty – Severní s 58 procenty a Jižní s 62. Přes polovinu vakcín dále využily už jen Tennessee, Connecticut a Maine.
„Ty vakcíny v mnoha případech jenom leží někde v mrazácích. Všechny státy jsme upozorňovali, že očkování musí proběhnout co nejrychleji. Nemůžeme vyčkávat. Pokud někdo z prioritních skupin nemá o vakcínu zájem, přijdou na řadu další,“ uvedl Jerome Adams.
Cílem je milion vakcinací denně
Distribuce vakcín v rámci států svádí vláda na mnoho faktorů. Jedním z nich jsou například guvernéři, kteří nastavili ve státech komplikované priority pro šíření jednotlivých dávek. Dalšími jsou například chaos ohledně správné teploty při přepravě, nedostatek dohledu federální vlády a v neposlední řadě také omezený počet pracovníků ve zdravotnictví.

Zklamání z pomalé distribuce neskrýval ani epidemiolog Anthony Fauci. Po horším startu očkování ale věří v lepší zítřky. „Pokaždé, když odstartuje podobně velký program, najdete v něm chyby. A na těch my teď pracujeme,“ řekl agentuře AP. Dodal, že jakmile vše dostane spád, zvládnou USA očkovat milion lidí denně.
Ve Spojených státech bylo dosud naočkováno přibližně 1,5 procenta celé populace. Pro úspěšný boj s koronavirem bude podle Fauciho zapotřebí, aby se tak stalo u 70 až 85 procent obyvatel.