Článek
Deník El País připomněl, že rozhodnutí soudu odporuje postoji prezidenta Jaira Bolsonara, který už dříve opakovaně prohlásil, že se očkovat nenechá.
Bolsonaro, který covid-19 v létě prodělal, už verdikt soudu kritizoval. „Nejsme Venezuela, ani Kuba,“ řekl brazilský prezident serveru Gazetabrasil s odkazem na dva autoritářské režimy. Dodal, že jeho vláda žádné „donucovací prostředky“ přijímat nebude a že každý je zodpovědný za své zdraví.
Očkovat se nenechám, ujišťuje Bolsonaro
Brazilský soud sice rozhodl, že lidé nesmí být k očkování nuceni, nicméně pokud očkováni nebudou, mohou čelit sankcím místních úřadů, nikoli trestním, ale právě třeba v podobě omezení vstupu do veřejných prostor. Podle soudu totiž „individuální rozhodnutí není nad veřejným zdravím“. Soud svůj verdikt přirovnal k volebnímu právu v zemi: Brazilci mají povinnost volit, a když nezdůvodní svou nepřítomnost u voleb, hrozí jim pokuta.
Brazílie je v této pandemii třetí nejhůře postiženou zemí co do absolutního počtu dosud potvrzených nákaz (7,1 milionu) a druhou v počtu úmrtí s covidem-19 (184 827). Za poslední den tam přibylo 69 826 potvrzených nákaz, o den dříve to bylo přes 70 000. Přesto tamní vláda stále neurčila termín začátku očkování, jen stanovila skupiny obyvatel, které budou očkovány v jednotlivých fázích. Ani brazilská vládní agentura pro kontrolu potravin a léčiv Anvisa zatím neschválila žádnou vakcínu.
Nejvyšší soud ve čtvrtek také rozhodl, že starostové a guvernéři brazilských států budou moci sami dovézt vakcínu, kterou sice neschválila Anvisa, ale která je povolená alespoň jednou zdravotnickou organizací stanovenou v zákoně, například v EU či v USA, napsal deník El País.
I toto opatření podle deníku El País připomíná nedávný spor Bolsonara s s jeho kritiky. Guvernér nejlidnatějšího brazilského státu Sao Paulo Joao Doria se nebrání očkování čínskou vakcínou Coronovac, kterou v Sao Paulu společně testují čínská firma Sinovac a místní institut Butantan. Bolsonaro ale čínskou vakcínu opakovaně kritizoval.
URGENTE! O @STF_oficial decide que a Vacina é sim obrigatória qdo tiver indicação técnica para tal. Vacina ñ e proteção individual, é proteção coletiva!Quem se vacina protege a si, aos seus pais, seus filhos, seus colegas de trabalho,seus pares no mundo https://t.co/14XommVXpk
— Alexandre Padilha (@padilhando) December 17, 2020
Rozhodnutí nejvyššího soudu přivítala opozice. „Ti, kteří se nechají očkovat, chrání sebe, své rodiče, své děti, spolupracovníky, partnery,” napsal například na Twitteru levicový poslanec a exministr zdravotnictví Alexandre Padilha.
Nejvyšší soud zasedal v souvislosti se žalobou státu Maranhão ohledně zákonů přijatých už v únoru Národním kongresem. Ty se týkaly mimo jiné časové lhůty, po kterou musí zdravotnický regulační úřad Anvisa zhodnotit vakcíny schválené v Japonsku, USA, Evropě a Číně. Pokud úřad nerozhodne do 72 hodin, vakcíny jsou automaticky povoleny.