Hlavní obsah

Očkování je zpackaný průšvih, vmetli lékaři Prymulovi

Praha

V České republice bude nutné očkovat dva miliony dávek proti koronaviru za měsíc. V nedělním pořadu televize Prima Partie to řekl bývalý ministr zdravotnictví za ANO Roman Prymula. Ve studiu sedící lékaři souhlasí, ale vyčetli, že očkování v Česku je zpackané a někdo by za to měl nést zodpovědnost. Prymula zároveň uvedl, že ho znepokojuje nedostatek dat ohledně ruské vakcíny Sputnik V.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula

Článek

Dosud v ČR podle Prymuly nebyla vakcína, kterou by mohli praktici očkovat, nyní je tu AstraZeneca. Rozhodně není proti tomu, aby se dominantně očkování ujali praktičtí lékaři, kterých je asi 5000. Musí se ale podle něj počítat s tím, že ne každý bude chtít klienty očkovat, počet se tak sníží třeba ke 4000. Očkovat by podle něj měli až 20 lidí denně, měli by zvládnout 50 tisíc až 80 tisíc lidí měsíčně.

Vakcína AstraZeneca je v Česku týden, dostalo ji 175 lidí. Očkování nevázne, hájí se resort

Domácí

Rychlé očkování je podle podle přednosty Ústavu biochemie 3. LF Univerzity Karlovy Jana Trnky zásadní cestou z krize. „Je ale zpackané”, řekl. Chybí podle něj detailní vakcinační plán, přestože ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tvrdil, že je vše připravené. „Pak tady vidíme, že máme 20 tisíc dávek AstraZeneca a bylo z nich za týden vyočkováno sotva tisíc. To je prostě průšvih,” dodal.

Kdo ponese odpovědnost?

Za „průšvih” situaci považuje i předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka, měl by za to podle něj někdo nést zodpovědnost. Považuje to ale za dílčí problém. Praktici jsou podle něj okamžitě připraveni začít vakcínou AstraZeneca očkovat.

Funguje to. Z půl milionu naočkovaných v Izraeli jen čtyři vážnější případy a žádná úmrtí

Koronavirus

Chybou podle Prymuly bylo, že ministerstvo zdravotnictví nemělo distributora vybraného v soutěži. Za hlavní ale považuje nastavit systém tak, aby byl schopen zvládat statisíce vakcín, ne desítky tisíc, které se do ČR nyní dostávají. „To, kde se bude lámat chleba, to je opravdu, dejme tomu, březen, duben, květen, kdy opravdu to musíme vyočkovat, jinak máme jasný problém,” uvedl.

Sputnik V zatím ne, řekl Prymula

Řeč přišla také na ruskou vakcínu Sputnik V. „Tady nikdo nechce, aby se používala vakcína, u které nebudeme nic vědět,” řekl Prymula s vysvětlením, že on sám neví, jestli její výrobce požádal, nebo nepožádal o schválení Evropskou lékovou agenturu (EMA).

Žádost o registraci Sputniku stále nemáme, hlásí EU. Ale máte, tvrdí Rusko

Evropa

„Určitě to musí schválit minimálně náš regulační úřad SÚKL, nebo EMA, ale musíme mít prostě k dispozici data. My jsme schopni vidět, jestli ta data jsou dobrá, nebo nejsou. Ale pokud ta data k dispozici nejsou, tak tu vakcínu nemůžeme používat,” vysvětlil Prymula.

Zdravotníci podle webu ministerstva zdravotnictví k nedělnímu ránu aplikovali v celé zemi zhruba 447 600 dávek očkování. Proti viru očkují od loňského 27. prosince. Začalo se s vakcínou od společnosti Pfizer/BioNTech, od ledna i s látkou firmy Moderna. Ve čtvrtek začali aplikovat vakcínu AstraZeneca.

Výběr článků

Načítám