Článek
V současné době jsou v centru pozornosti zejména dvě mutace, a to britská a jihoafrická. Ve srovnání s původní formou jsou považovány za nakažlivější a rychleji se šíří. V případě britské má být o 50 až 70 procent nakažlivější než původní koronavirus. Průběh nemoci by měl být ale stejný jako v případě běžného covid-19. I když některé studie tvrdí, že průběh nemoci je horší. Data ale nejsou pro toto tvrzení dostatečná.
Experti zpochybňují Johnsonovo varování
Podobně by měla fungovat také mutace, která se objevila v Brazílii.
V Německu se objevily informace o výskytu mutací koronaviru teprve nedávno, během několika týdnů by měly být k dispozici přesnější zprávy. Institut Robert Koch v pondělí oznámil, že v zemi bylo zachyceno kolem sedmi desítek případů nákazy britskými, jihoafrickými a brazilskými mutacemi.
V Česku se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) britská mutace koronaviru nešíří nekontrolovaně, jsou to jen jednotlivé případy. Hygienici podezřelé případy trasují přednostně a laboratoře zvyšují možnosti pro sekvenaci vzorků, která mutaci může potvrdit. Jeden potvrzený případ a podezření na 17 dalších potvrdila nemocnice ve středočeském Slaném.