Článek
Deník připomíná, že doposud zdravotnické úřady ve světě radily dodržovat mezi lidmi odstup jeden až dva metry, aby se zabránilo přenosu nového koronaviru. Toto doporučení by se podle autorů studie mělo nyní přehodnotit. Vzhledem k dlouhé době, po kterou nový koronavirus zůstává ve vzduchu, čínští experti rovněž doporučují, aby lidé nosili ochranné roušky
Stažení studie |
---|
Odborný magazín Practical Preventive Medicine studii, o níž hongkongský list South China Morning Post opíral svůj článek, v úterý stáhl, aniž by uvedl důvod. |
South China Morning Post informoval, že důvod stažení zjišťuje, článek ale na svém webu ponechal. |
Virus podle studie navíc může ulpívat i na povrchu předmětů, kam dopadnou kapénky nakažených, což zvyšuje riziko infekce, pokud se nic netušící lidé těchto povrchů dotknou a pak si sahají na obličej.
Nakažený pražský taxikář vezl nejméně 90 lidí
Doba, po kterou se koronavirus na předmětech udrží, záleží na okolní teplotě a typu povrchu, píše South China Morning Post. Například při teplotě 37 stupňů Celsia může nový typ koronaviru přežít na materiálech jako sklo, látka, kov, plast či papír dva až tři dny.
Studie šíření viru v autobuse
Autoři studie vycházeli z konkrétního případu, kdy v nejhůře postižené zemi, Číně, 22. ledna nastoupil do dálkového autobusu plného cestujících pasažér nakažený koronavirem ("pacient A"). V Číně jsou ve všech dálkových autobusech povinně instalovány bezpečnostní kamery, takže epidemiologové mohli poměrně snadno šíření viru v daném místě zdokumentovat.
Do kina a divadla nesmíte. Do bazénu, fitka, zoo a supermarketu ano
Podle záznamů kamery "pacient A", který už se v době cesty necítil dobře a u kterého se později potvrdila nákaza koronavirem, neměl během čtyřhodinové jízdy na obličeji ochrannou roušku - stejně jako většina dalších lidí v autobusu, včetně řidiče. Ostatních cestujících se nicméně nakažený nedotýkal, ani se s nimi nebavil. Okna 48místného autobusu byla po celou dobu zavřená.
Než pacient A vystoupil v dalším městě, stihl nakazit sedm pasažérů. Mezi nimi přitom nebyli jen ti, kteří se nacházeli v blízkosti přenašeče, ale také několik osob sedících o šest řad dál.
"Můžeme potvrdit, že v uzavřeném prostředí s klimatizací se může nový typ koronaviru přenášet i na vzdálenost přesahující běžně uznávaný bezpečný odstup," uvedli vládní experti z čínské provincie Chu-nan, kteří případ zkoumali.
V Itálii kvůli koronaviru pozastaví splácení hypoték
Podle studie navíc koronavirus setrval ve vzduchu i poté, co přenašeč a lidi, které nakazil, autobus opustili. Později byl totiž nový typ koronaviru potvrzen i u pasažéra, který do autobusu nastoupil půl hodiny po výstupu infikovaných cestujících.
Podle jednoho z pekingských lékařů, který se podílí na diagnostikování a léčbě nemoci COVID-19, ponechává studie jisté nezodpovězené otázky. Koronavirus se například v autobusu nepřenesl na cestující, kteří seděli těsně vedle přenašeče.
ON-LINE: Stát může nově posílat do karantény i turisty
Zpravodajský server CNBC v úterý s odkazem na studii amerických vědců zveřejněnou v časopise Annals of Internal Medicine napsal, že průměrná inkubační doba nemoci COVID-19 je pět dnů. Do 12 dnů vykazuje symptomy 97,5 procenta nakažených. To je v souladu s doporučeními zdravotnických úřadů dodržovat čtrnáctidenní karanténu.
Stažení studie
- Odborný magazín Practical Preventive Medicine studii, o níž hongkongský list South China Morning Post opíral svůj článek, v úterý stáhl aniž by uvedl důvod.
- South China Morning Post informoval, že důvod stažení zjišťuje, článek ale na svém webu ponechal.