Článek
Dosavadní poznatky ukazují, že lidé s vysokým krevním tlakem, obezitou a cukrovkou mají v kombinaci s vyšším věkem větší riziko závažnějšího průběhu choroby.
„V současné době neexistují žádné vědecky doložené důkazy prokazující souvislost mezi užíváním látek určených k léčbě hypertenze (ACE-inhibitory, sartany) a průběhem virové infekce covid-19. Pacienti by proto v takto nastavené léčbě měli pokračovat a neměli by ji bez další konzultace s ošetřujícím lékařem přerušovat,“ apeluje ústav na pacienty, jejichž obavy mohou pramenit ze závěrů studie, která byla zveřejněna v odborném časopise Lancet.
#COVIDー19 VYSVĚTLUJEME❗️
— SÚKL (@SUKLcz) April 14, 2020
Neexistují vědecky doložené důkazy prokazující souvislost mezi užíváním látek určených k léčbě hypertenze a průběhem COVID-19. Pacienti by v nastavené léčbě měli pokračovat a neměli by ji bez konzultace s lékařem přerušovat. Více➡️https://t.co/2PWXec6kzv pic.twitter.com/MVCYpzbYYK
Studie naznačila možné působení těchto látek na receptory, které pro vstup do lidských buněk využívá i koronavirus.
„Autor poukazuje na mechanismus působení těchto látek skrze renin-angiotensin-aldosteronový systém (RAAS), jehož součástí jsou receptory ACE2. Ty používá koronavirus pro vstup do lidských buněk. ACE-inhibitory a sartany tyto receptory ovlivňují a podle určité domněnky by mohly zvyšovat aktivitu viru. Interakce viru se systémem RAAS v lidském organismu je však velmi komplexní a dosud není dostatečně prozkoumaná,“ uvádí SÚKL.
Lék na covid-19 z Japonska bude dostupný v řádu dní
Jak připomněla ČTK s odkazem na Českou společnost pro hypertenzi, trpí vysokým krevním tlakem 40 procent lidí od 24 do 64 let. Ve vyšším věku jejich počty dále rostou.