Hlavní obsah

Neočkovaní Němci už nedostávají v karanténě náhradu mzdy

Berlín

Německo od pondělí přestalo neočkovaným hradit kompenzaci za čas strávený v nařízené karanténě. Federální vláda chce tímto krokem přinutit více občanů, aby podstoupili očkování proti koronaviru.

Článek

Vláda tato pravidla schválila už v září, ale federálně vešla v platnost od 1. listopadu. „Je to otázka férovosti. Ti, kteří očkováním chrání sebe i ostatní, si kladou legitimní otázky, proč by měli platit za někoho, kdo není očkovaný,“ uvedl už v září ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Výjimku budou tvořit pouze lidé, kteří ze zdravotních důvodů vakcinaci podstoupit nemohou.

Chystáme lockdown neočkovaných, vzkázala saská vláda. Zvažuje to i Rakousko

Koronavirus

Pravidla se vztahují na všechny neočkované, kteří budou muset do karantény po kontaktu s nakaženým nebo po návratu z rizikových zemí.

„O možnost náhrady mzdy přijdou pouze ti neočkovaní, kteří skončili v karanténě kvůli kontaktu s nakaženým či kvůli cestování. Pokud se u nich nemoc covid-19 rozvine, mají samozřejmě nárok na nemocenskou,“ připomněla mluvčí federálního ministerstva zdravotnictví.

Počty nakažených prudce rostou po celé Evropě. Největší tragédii řeší Rusko

Evropa

Jedná se o další krok, kterým chce federální vláda přimět občany, aby se očkovali v co největším množství. Od poloviny října si například neočkovaní musí hradit testy na covid sami.

Poslední krok vlády se podle kritiků v podstatě rovná povinnému očkování, protože většina Němců si nemůže dovolit zůstat doma bez náhrady mzdy.

Dosud platilo, že občané, kteří měli nařízenou karanténu, mohli žádat náhradu mzdy ve stoprocentní výši po dobu šesti týdnů a za každý další týden pak 67 procent mzdy. V Česku lidé v nařízené karanténě dostávají nemocenskou.

Podle serveru Our World in Data má Německo proočkovanost 66 procent.

Výběr článků

Načítám