Článek
„Aby nevznikla hysterie, péče o klasické ani covidové pacienty omezena není. Je pokrytá náhradními kyslíkovými bombami, které doplňujeme,“ řekla Právu Dagmar Kuncová, manažerka fundraisingu nemocnice.
U pacientů na kyslíku se snižuje věkový průměr, v nemocnici sv. Karla Boromejského se nyní pohybuje mezi 50 a 60 lety, patrně i vlivem britské mutace viru.
Žena, která jako první v Česku dostala lék bamlanivimab: Větší strach o život jsem nezažila
Na třicet pacientů leží s covidem leží na interně, na jednotce intenzivní péče je šest lůžek. Pacienti v lepší kondici se překládají na lůžka následné péče, kde mají dalších třicet lůžek. Pacientů s covidem-19 už vyléčili přes čtyři sta.
Zatímco pacienti před covidem-19 v nemocnici spotřebovali asi pět kubíků kyslíku z přístrojů, nyní se objem více než zečtyřnásobil a jde o 23 kubíků kyslíku, který není možné do nemocnice přes historické centrum úzkou Vlašskou ulicí dovážet v kapalné podobě. Výrobní stanice nemocnici zásobuje jak stlačeným vzduchem, tak i kyslíkem obohaceným vzduchem.
Nákazy u dětí rostou bez ohledu na to, zda chodí do školy, nebo ne
„Sbírka pokryje část nákladů, rekonstrukce a vybavení kyslíkové stanice je asi za 4 miliony korun, stavební úpravy asi milion,“ podotkla Kuncová. Ve sbírce by chtěli vybrat právě 4 miliony korun, přispět je možné na darovací účet 27-3147280207/0100, variabilní symbol 81 413. „Do zprávy pro příjemce prosím uveďte Kyslíková stanice,“ nabádá nemocnice na svém facebooku.
Pro celou akci se snažila získat financ z evropské dotace, nedosáhla na ně však. Oslovila církevní řády, magistrát, městské části a reakce jsou podle Kuncové příznivé.