Článek
V Německu za posledních 24 hodin přibylo tisíc potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem je jich přes 6000. Na COVID-19 zemřelo už 13 lidí.
Kancléřka podle agentury Reuters zdůraznila, že vláda bude usilovat o to, aby soubor opatření na zpomalení postupu epidemie nového koronaviru měl co nejmenší dopad na ekonomiku. Stav nouze v pondělí vyhlásilo Švýcarsko a oznámilo podobná opatření jako Německo.
Islámský stát kvůli koronaviru zakázal džihádistům cesty do Evropy
Merkelová na tiskové konferenci řekla, že zůstanou otevřené obchody s potravinami nebo lékárny. Restaurace budou mít omezené otvírací hodiny a musí zajistit minimální vzdálenosti mezi stoly. Zavřou se také kulturní zařízení a zábavní podniky.
Podle agentury DPA Merkelová po jednání několika grémií, která se zabývají nynější krizí, rovněž oznámila konec cestování na dovolené v Německu i do zahraničí.
Rusnok: Ekonomiku čeká razantní útlum
Bavorsko začne zavírat ve středu
Podle deníku Bild se na zmíněných opatřeních dohodli zástupci vlády s šéfy vlád jednotlivých spolkových zemí. Na nich je, kdy přesně začnou zákazy a omezení u nich platit. Například Bavorsko ohlásilo už ráno, že obchody, které nejsou nezbytné pro zajištění základních potřeb, zavře ve středu.
Itálie hlásí už 2158 mrtvých s koronavirem. Chybějí lůžka, sestry jsou vyčerpané
„Dostaneme se přes tuto fázi tím dříve, čím více bude každý jednotlivec tyto povinnosti dodržovat,” odpověděla podle DPA kancléřka na otázku, jak dlouho zůstanou zákazy a omezení všedního života v platnosti.
„Jsou to opatření, která v naší zemi ještě nebyla,” konstatovala kancléřka. Podle ní jde o to omezit kontakty mezi lidmi.
Maďaři v domácí karanténě musí označit své obydlí výraznou tabulí
Merkelová dále zdůraznila, že vláda chce co nejvíce zachovat ekonomickou aktivitu. Ujistila, že bude dostatek peněz na pomoc firmám a bude zřízen zvláštní fond pro vážné případy.
Britský tajný dokument počítá s roční epidemií a osmi miliony obyvatel v nemocnici
Stav nouze dnes vyhlásilo Švýcarsko. V této alpské zemi musí od půlnoci zůstat zavřené téměř všechny obchody, všechny restaurace, trhy, muzea či zábavní podniky, oznámila v Bernu prezidentka Simonetta Sommarugaová. Stejně jako v Německu zůstanou otevřené obchody se zbožím denní potřeby a také čerpací stanice či pošty.