Hlavní obsah

Nejvíce obětí covid-19 bylo v Evropě v nejznečištěnějších oblastech

Novinky,

Naprostá většina obětí covid-19 v Evropě byla do půlky března v pěti oblastech, které měly nejvíce znečištěné ovzduší oxidy dusíku a panovaly v nich špatné rozptylové podmínky. Uvádí to výzkum univerzity Martina Luthera v Halle Wittenbergu, na který v pondělí upozornil The Guardian. List zdůraznil, že z toho nelze vyvozovat, že znečištění je důvodem úmrtí.

Foto: windy.com

Koncentrace oxidu dusíku v severní Itálii v pondělí večer.

Článek

Tým vedený Yaronem Ogenem z univerzity Martina Luthera zkoumal vztah mezi počtem obětí covid-19 a znečištěním 66 vybraných regionů.

Zjistil, že 78 procent z 4443 obětí zaregistrovaných do 19. března pocházelo z pěti oblastí, kde bylo největší znečištění - ze čtyř na severu Itálie v údolí řeky Pád a ze španělské metropole Madridu. Ogen upozornil, že se vždy jedná o údolí obklopená vysokými horami, kde se znečištění dlouho drží.

„Výsledky napovídají, že dlouhodobé vystavení oxidům dusíku může být jedním z nejdůležitějších faktorů, které přispívají k vysokému počtu covid-19 obětí v těchto regionech a možná i ve světě,“ řekl Ogen, který zmínil, že i v provincii Chu-pej, odkud se virus rozšířil, panují podobné podmínky.

„Otrávení našeho životního prostředí znamená otrávení našich vlastních těl. Když zažívají chronický respirační stres, jejich schopnost bránit se infekcím je omezená,“ dodal.

Foto: contains modified Copernicus Sentinel data (2019-20), processed by KNMI/ESA, Novinky

Vývoj koncentrace oxidu dusičitého nad Itálií

Oxidy dusíku poškozují zdraví. Už dříve došla řada studií k tomu, že průběh nemoci covid-19 zhoršují chronická plicní onemocnění, stejně jako ho zhoršují třeba srdeční choroby či cukrovka.

Na vztah mezi znečištěním a průběhem nemoci se zaměřila i studie, již vedli dva italští lékaři Edoardo Conticini a Bruno Frediani spolu s expertem z Dánska Dariem Carem. Vědci upozornili, že v oblasti Lombardie a Emilia Romagna, která patří k nejznečištěnějším v Evropě, byla smrtnost nákazy 12 procent, zatímco jinde v Itálii 4,5 procenta.

Emise poškozují řasinky v plicním epitelu, což oslabuje imunitu a vede k chronickým respiračním nemocem a i k chronickým zápalům plic. Znečištění podle vědců přispělo k tomu, že se virus z horních cest dýchacích dostal hlouběji do plic.

Podobným směrem mířila i studie publikovaná 7. dubna Chanovou harvardskou školou veřejného zdraví v Bostonu. Zaměřovala se na nárůst velmi malých částeček polétavého prachu PM2,5 v letech před pandemií a jejich vliv na počet obětí covid-19.

„Zjistili jsme, že nárůst částeček PM2,5 v metru krychlovém o jeden mikrogram vedl k nárůstu obětí covid-19 o 15 procent,“ uvedli autoři. Nárůst počtu těchto částeček ve vzduchu ale vede ke zvýšení úmrtnosti také na další nemoci.

Výběr článků

Načítám