Hlavní obsah

Ne, tyhle věci vám proti koronaviru opravdu nepomohou

Stejně jako koronavirus se světem šíří i široká škála falešných medicín a pseudoléků, které mají údajně léčit – anebo alespoň ochránit před nákazou, napsal zpravodajský server Worldcrunch.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Sociální sítě jsou podobnými radami doslova zaplavené do té míry, že Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala varování před podobnými mýty. Dlužno podotknout, že propagované prostředky se liší v závislosti na místě, kultuře a tradici. Ale bez ohledu na to, kde žijete – tyto falešné léky vám nepomohou.

Francouzský sýr

Široce sdílené tvrzení na facebooku ujišťuje, že to byla právě plíseň štětičkovec roquefortský (Penicillium roqueforti), jež se používá k výrobě slavného francouzského sýra roquefort, kterou profesor Didier Raoult využil při tvorbě léku chlorochin a testoval v boji proti koronaviru.

Elixír na čínské koronaviry či antivirové víno. Prodejci doplňků zneužívají obav z epidemie

Koronavirus

Samotný autor facebookového příspěvku později přiznal, že se jednalo o „stoprocentní kachnu“, kterou se snažil „vnést trochu humoru do této náročné doby“ - a také propagovat roquefort.

Banány

Video s názvem „Sněz jeden banán denně, zažene koronavirus zaručeně“, kolovalo po internetu a odvolávalo se na údajnou zprávu propagující banány jako způsob, jak zlepšit imunitní systém díky obsahu vitamínu B6 v tomto tropickém ovoci.

SZPI: Virové epidemie zneužívají další prodejci doplňků stravy

Koronavirus

Nakonec se ukázalo, že video spojilo dohromady dvě zprávy – jednu z australského televizního kanálu a druhou z listu The Wall Street Journal, která se ovšem ani v náznaku nezmiňovala o banánech.

Kravská moč

V Indii zorganizovala skupina hinduistických aktivistů party, na níž se pila kravská moč ve snaze zahnat koronavirus. Pro hinduisty jsou krávy posvátné a někteří věří, že jejich moč nazývaná „gomutra“ má léčivé schopnosti.

Česnek

Patří asi mezi nejčastěji zmiňované zdravotní tipy, které kolují internetem, a to navzdory skutečnosti, že neexistují žádné důkazy, že by konzumace syrového česneku chránila před koronavirem.

Ne, kokain opravdu nepomáhá, musí vyvracet francouzská vláda mýty o koronaviru

Koronavirus

Přesto tento mýtus přetrvává. List South China Morning Post informoval o případu ženy, která snědla asi kilogram a půl česneku a skončila v nemocnici s hrdlem popáleným tak, že nemohla mluvit.

Vodka nebo bylinný čaj

Zatímco běloruský prezident Alexandr Lukašenko povzbuzuje obyvatele své země, aby v rámci boje proti koronaviru pili vodku, madagaskarský prezident Andry Rajoelina uvedl na trh vlastní bylinný čaj nazvaný Covid-Organics, který podle něj nákazu virem léčí. Prodávat se má v supermarketech i lékárnách, a povinně ho budou pít žáci po návratu do školy.

Přehled léků, které by mohly fungovat v boji s Covid-19

Koronavirus
Související témata:

Výběr článků

Načítám