Článek
Cílem vývojářů, týmu pedagogů i studentů bylo vytvořit polomasky, které se s použitím běžných materiálů vytisknou kdekoli na 3D tiskárně. Nápad zaujal i v zahraničí. Polomasky z Brna se nosí například v Kalifornii.
Využívají je zdravotní sestry z tamní nemocnice Henry Mayo Newhall Hospital. Protože se potýkají s nedostatkem ochranných pomůcek, i ony si podle jednoduchého návodu z VUT, který je na internetových stránkách školy, nechaly vyrobit polomasky.
Vědci z ČVUT testují další ochrannou pomůcku z 3D tiskáren. Má být i pro veřejnost
Nemocnice si je dokonce také sama otestovala. Zkouška potvrdila dobrou schopnost těsnění polomasek. Rozšíření velikostí a úpravu tvaru konzultovali technici i s běžnými uživateli.
Lépe se mluví
Jednou ze zapracovaných připomínek od veřejnosti je to, že je filtr polomasky nově částečně chráněn lamelami tak, aby částice a kapénky nedopadaly přímo na něj.
„Šlo nám hlavně o tvar masky, pohodlí pro uživatele a s tím snížení netěsností při jejím nošení,“ řekl Právu jeden z konstruktérů, Václav Kaczmarczyk.
„U výtisků z tvrdých plastů nikdy nebude možné dosáhnout komfortu a schopnosti přizpůsobit se tvaru obličeje, který nabízí komerční výrobky z měkkých plastů. Proto je u naší masky důležité najít si velikost, která vám nejlépe sedí,“ dodal Kaczmarczyk. Nově si zájemci mohou zdarma stahovat ze stránek školy nejen verze masky pro dospělé ve velikostech S až XL, ale i dětské velikosti XS a XXS.
Brněnská technika přišla s ochrannou polomaskou. Vyrobit si ji můžete na domácí 3D tiskárně
Dalším výrazným zlepšením je, že je maska příjemnější při hovoru. První verze masky seděla na obličeji dobře, ale při mluvení se na obličeji pohybovala, což znesnadňovalo porozumění řeči. Nová verze je větší, takže se s ní mluví podstatně lépe. Maska z VUT není profesionálním respirátorem, ale vysoce efektivní ochrannou pomůckou.