Článek
Nákaza mezi seniory se v metropoli objevila v domovech v Michli a na Chodově, na klinice geriatrie a následné péče Thomayerovy nemocnice a v Nemocnici Sv. Alžběty Na Slupi, která funguje primárně jako léčebna dlouhodobě nemocných. Podle informací hygienické stanice bylo o víkendu 79 seniorů s potvrzenou nákazou nebo příznaky v izolaci přímo v těchto zařízeních a dalších 48 v karanténě. Několik seniorů zemřelo.
Město podle Johnové kromě přípravy svých kapacit jedná o možnosti využít pro nakažené seniory prázdný pavilon v bohnické psychiatrické léčebně. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nicméně uvedl, že i k tomu by byla potřeba kooperace ministerstva zdravotnictví jakožto zřizovatele a že město navíc nedisponuje dostatkem zdravotnického personálu. Johnová zopakovala, že stát by měl vyjít Praze vstříc a zajistit seniorům místa v nemocnicích. „S ohledem na bezpečnost těch lidí je potřeba využít infekční oddělení v nemocnicích,” řekla.
SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky
Podle Johnové navíc pražské nemocnice místa mají. Například Nemocnice Na Bulovce tento týden uvedla, že pro pacienty s covid-19 vyčlenila i s kapacitami v Lázních Toušeň u Prahy zhruba 300 míst. V úterý zařízení pečovalo o 54 nakažených pacientů.
V metropoli je jediná nemocnice akutní péče, kterou provozuje samospráva. Je jí Nemocnice Na Františku vlastněná Prahou 1. Ta se již o pacienty z domovů pro seniory stará a podle Johnové nabídla další kapacity.
Unikátní mapa: Jak se šíří koronavirus jednotlivými okresy
Ministerstvo zdravotnictví minulý týden vydalo nařízení, na základě kterého měly kraje a Praha pro nakažené klienty ze sociálních zařízení včetně domovů pro seniory vyčlenit ve zdravotnických zařízeních 60 lůžek na 100 tisíc obyvatel. Vedení Prahy nicméně upozornilo, že všechny velké nemocnice v Praze provozuje stát, magistrát žádnou nemá a státní zařízení nakažené seniory přijmout odmítají. Přesun seniorů do svých nemocnic také kritizovaly některé kraje.
Ministerstvo zdravotnictví následně nařízení změnilo. Zatímco v původním měly být kapacity ve „zdravotnických zařízeních”, nová verze platná od tohoto úterý hovoří o „zdravotnických zařízeních, s výjimkou pracovišť akutní lůžkové péče, nebo v zařízeních pobytových sociálních služeb s odpovídajícím personálním zabezpečením”.