Článek
Studie se zúčastnila skupina 125 infikovaných koronavirem SARS-CoV-2. Z těchto nakažených mělo velmi těžký průběh nemoci covid-19, kterou virus způsobuje, 113 pacientů. Lékaři všem podávali remdesivir prostřednictvím infuzí po dobu několika dnů.
SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky
Už po prvním dnu, kdy byl pacientům přípravek podáván, jim klesla horečka a zmírnily se dýchací potíže natolik, že většina mohla být odpojena od plicních ventilátorů. Po šesti dnech mohla většina nakažených opustit nemocnici, píše server týdeníku Focus. Z celé 125členné skupiny zůstali v nemocnici jen tři pacienti déle než šest dnů.
„Většina našich pacientů byla z nemocnice propuštěna, což je skvělé. Měli jsme jen dva, kteří zemřeli,“ řekla Kathleen Mullaneová, specialistka v oboru infekčních a virových onemocnění univerzitní nemocnice v Chicagu. Přestože jsou výsledky studie povzbuzující, Mullaneová varuje před unáhlenými závěry. Upozorňuje, že součástí studie nebyla skupina, jíž by bylo podáváno placebo, aby se porovnal účinek.
Hádka izraelských profesorů: Po 70 dnech covid-19 zmizí bez ohledu na opatření, tvrdí matematik
Studie z Chicaga je pouze jednou z mnoha, které se musejí uskutečnit a jejichž výsledky musí prokázat účinnost a bezpečnost přípravku, než farmaceutická společnost Gilead Sciences získá pro remdesivir všechna povolení. Teprve poté se může stát prvním oficiálním lékem na nemoc covid-19. Remdesivir byl původně určen pro léčbu eboly.
Pozitivní účinky remdesiviru prokázala před několika dny studie z Los Angeles. Po podání léku nastalo výrazné zlepšení zdravotního stavu u 53 z 53 nakažených, píší lékaři v časopise New England Journal of Medicine.
🎙 „Všem lidem, co mi tu pomáhají, bych chtěl vzkázat, že jim hrozně moc děkuji. Moc si vážím, že mě z toho dostali, že...
Zveřejnil(a) Všeobecná fakultní nemocnice v Praze - VFN dne Úterý 14. dubna 2020
Remdesivir byl coby experimentální přípravek podáván také 53letému českému taxikáři, u něhož po nákaze covid-19 nastal vážný stav. Po několika týdnech léčby je sice stále napojen na plicní ventilaci, ale daří se mu výrazně lépe.