Článek
„Karantény a e-neschopenka aktuálně. Včera bylo zaevidováno přes e-neschopenku 1 633 karantén, celkem 23 673. Počet otevřených neschopenek je ke včerejšku 355 999, z toho je otevřených 19 295 karantén,“ uvedla na Twitteru ministryně.
Karantény a #eNeschopenka aktuálně! Včera bylo zaevidováno přes eNeschopenku 1.633 karantén, celkem 23.673. Počet otevřených neschopenek je ke včerejšku 355.999, z toho je otevřených 19.295 karantén.
— Jana Maláčová (@JMalacova) March 20, 2020
Otevřená neschopenka nebo karanténa znamená, že stále ještě trvají.
Nařízení o povinné karanténě pro lidi vracející se z Itálie začalo platit 7. března, tehdy se přes e-neschopenku registrovalo 807 e-neschopenek.
Povinná čtrnáctidenní karanténa se od 13. března rozšířila na cestující, kteří se vrátili z rizikových zemí. V té době mezi ně patřily Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Velká Británie, Norsko, Dánsko a Francie
Povinnou karanténu také může nařídit lékař například člověku, který byl v kontaktu s nakaženým koronavirem.
Zaměstnavatelé vyplácejí lidem v karanténě 60 procent základu výdělku. Zaměstnanci zavřených obchodů, restaurací a dalších provozů mají dostávat podle zákoníku práce svůj plný průměrný výdělek.
Vláda ve čtvrtek večer rozhodla, že bude přispívat firmám na mzdy, aby nepropouštěly zaměstnance.
„Bude to v případě karantény. Druhá část programu Antivirus se týká všech firem, které jsou dotčeny rozhodnutím vlády a musely ukončit svoji činnost. Zde mají tyto firmy povinnost kvůli překážce na straně zaměstnavatele vyplácet 100 procent mzdy. A stát jim refunduje 80 procent této částky,” vysvětlila Maláčová.
Opatření podle Maláčové vyjde státní kasu na 1,1 miliardy.