Článek
Rozdílnost situace lze dobře vidět na srovnání počtu aktivních případů nákazy, které na jaře kulminovaly 10. dubna na čísle 4749 a nynějším stavem, kdy ve středu evidovali hygienici 5046 nakažených osob.
Zatímco v dubnu bylo v souvislosti s covidem-19 hospitalizováno kolem 440 osob, v současnosti se počet lidí, kteří s potvrzenou nákazou potřebují vzhledem ke svému zdravotnímu stavu hospitalizaci, pohybuje v posledních týdnech do 150.
To, že celkový počet aktivních případů není pro odborníky klíčovým kritériem, potvrdil i epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula, podle něhož je podstatné, jaký je „počet závažných forem” , přičemž ten je podle něj „momentálně dramaticky nižší, než tomu bylo v úvodní fázi“.
Jestliže v dubnu bylo na plicní ventilaci či mimotělní oběh odkázáno i devět desítek pacientů, aktuálně jsou to dvě desítky a jejich počet se nijak zásadně nemění.
To souvisí i s tím, že nákaza se v ČR momentálně vyskytuje především v rámci lokálních ohnisek ať už v Moravskoslezském, či Libereckém kraji, kde již hygienici přistoupili k obnovení některých restrikcí. Nákaza se zatím nešíří mezi rizikovými skupinami, které představují senioři či lidé s chronickými zdravotními obtížemi.
Rostoucí počet odhalených případů v posledních dnech je nicméně negativním signálem, neboť ve srovnání s okolními státy jde v přepočtu na milion obyvatel o násobky nakažených.
Prymula v této souvislosti upozornil, že by na základě celkových počtů nakažených mohly některé státy vyřadit Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí, což by mohlo zkomplikovat plány lidem chystajícím se na dovolenou.
K takovému kroku ostatně již počátkem července krátkodobě přistoupily v souvislosti s ohniskem koronaviru v dole Darkov Slovinsko, Lotyšsko, Estonsko a Kypr.