Článek
Testy na koronavirus mohou nyní kromě praktických lékařů a epidemiologů předepsat i pneumologové - ambulantní specialisté na plicní choroby.
Ministerstvo rovněž stanovilo doporučující kritéria pro propuštění pacientů s nemocí Covid-19 z nemocnice a domácí izolace.
ON-LINE: Babiš chce prodloužit nouzový stav. Nakažených v Česku je nově 2 279
Aby pacient mohl odejít z nemocnice, musí být bez horečky a nebrat léky snižující teplotu, nekašlat a být bez příznaků plicního zánětu, případně bez jiných příznaků, které by vyžadovaly akutní péči. V ČR se zatím z celkového počtu 2297 nakažených zcela vyléčilo 10 lidí, devět jich zemřelo.
Propuštění z nemocnice neznamená, že pacient je vyléčen: většina z nich vylučuje virus ještě nějaký čas po propuštění z nemocnice. Po propuštění musí každý informovat svého praktického lékaře. Ten nařídí domácí izolaci, kde pacient sleduje svůj zdravotní stav a pečlivě dbá na dodržování hygieny. „V případě, že pacient nežije sám, pak navíc nutnosti používání obličejové roušky i doma, zákazu vycházení ven, pobytu v samostatném pokoji,(pokud je to dispozičně možné), konzumace stravy odděleně od ostatních a omezení kontaktu se členy rodiny,“ stojí v doporučení ministerstva.
SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky
Aby se mohl člověk prohlásit za vyléčeného a izolaci ukončit, musí pak splňovat následující kritéria: dodržovat karanténu alespoň čtrnáct dní, mít dvakrát po sobě negativní test na koronavirus a být aspoň tři dny bez horečky, aniž by užíval léky na její snížení. Ukončení izolace musí praktický lékař nahlásit hygienikům.
Lidé si musí v karanténě pravidelně mýt ruce a dezinfikovat je před každým jídlem, před a po použití WC, především proto, že virus se vylučuje i stolicí, zejména u dětí.